Jourová na parlamentním grilu. Jak si vedla česká kandidátka před europoslanci?

© Shutterstock

Svého slyšení před europarlamentními výbory se dočkala i česká eurokomisařka a kandidátka do nového kabinetu Evropské komise Věra Jourová. Chce zajistit transparentnější legislativní proces EU, zlepšit boj s dezinformacemi a v otázce právního státu měřit všem stejným metrem.

Věra Jourová se v pondělí odpoledne posadila před europoslance a zahájila tak druhý týden slyšení klíčových pro podobu nové Evropské komise. Vzhledem k jejímu přidělenému portfoliu zaměřenému na transparentnost a hodnoty EU ji zpovídali členové výboru pro ústavní záležitosti (AFCO), výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a částečně také výboru pro právní záležitosti (JURI).

Na rozdíl od některých jejích kolegů se neočekávalo, že by Jourová měla mít s přesvědčením europoslanců o své kompetenci výraznější problémy. Do karet jí hrálo mimo jiné to, že za uplynulých pět let si v Evropské komisi dokázala vybudovat solidní pozici. Nová funkce místopředsedkyně je tak pro ni (alespoň po formální stránce) určitým kariérním růstem. Ve svém úvodním příspěvku označila náplň své agendy za „duši Evropy“ a citovala Václava Havla a historika Timothyho Snydera.

Grilování pokračuje, dnes před EP předstoupí Věra Jourová

Dneškem opět začínají slyšení designovaných eurokomisařů před Evropským parlamentem. Odpoledne budou europoslanci grilovat českou kandidátku Věru Jourovou. Co ji čeká?

Právní stát, transparentnost a systém eurovoleb

Velkým tématem slyšení byla budoucnost unijního dohledu nad dodržováním právního státu ve členských zemích. Ačkoliv procesní stránku nového potenciálního přístupu EU bude mít na starosti belgický komisař Didier Reynders, Jourová s ním bude úzce spolupracovat. V reakci na několik otázek od europoslanců zmínila, že Evropská komise zahájí na jaře příštího roku přezkum stavu právního státu ve všech členských státech, aby si udělala ucelený obrázek. Ve svém hodnocení chce všem zemím měřit stejným metrem, a do procesu zapojit i Evropský parlament.

Český europoslanec Jiří Pospíšil (TOP09, EPP) se jí při diskusi o právním státu ptal na to, jestli souhlasí s výrokem premiéra Andreje Babiše, že se dá v Česku objednat trestní stíhání. „Plně důvěřuji české justici, že jedná nezávisle,“ reagovala. Na doplňující dotaz o tom, jestli by EK měla podobné výroky národních lídrů odsuzovat, odpověděla, že Komise by je vzhledem ke své pozici nezávislé strážkyně Smluv neměla komentovat. Uznala ale, že sama má občas chuť ostřeji zareagovat. Na osobu premiéra a jeho výrok mířila také otázka slovenského poslance Vladimíra Bilčíka (EPP). Ten se ptal, jestli Jourová souhlasí s tvrzením Babiše, že v Evropském parlamentu se řeší nesmysly. Ta to odmítla. Jiné kontroverzní otázky kolem českého předsedy vlády europoslance nezajímaly.

Klíčovou agendou bývalé ministryně pro místní rozvoj se stane také transparentnost, a to jak unijních institucí, tak také například u financování kampaní politických stran. Chtěla by znovuotevřít meziinstitucionální dohodu o společném rejstříku transparentnosti, kde se registrují lobbisté, a zapojit do něj také Radu EU. Unie by podle ní měla jít v transparentnosti příkladem, zaměřit se chce mimo jiné na revizi procesu tzv. trialogů, kde instituce jednají o legislativě „za zavřenými dveřmi“. Francouzský europoslanec z řad Zelených Pascal Durand proces označil za „černou skříňku evropské demokracie“.

Věra Jourová má v plánu se stát zprostředkovatelkou diskuse mezi Evropským parlamentem a Radou EU o budoucím nastavení eurovoleb, a to z hlediska systému vedoucích kandidátů (tzv. spitzenkandidátů), u kterého chce zvýšit demokratickou legitimitu, i potenciálních nadnárodních kandidátek. Docílit toho má v plánu skrze širokou pracovní skupinu, konkrétní představu o podobě revize ovšem zatím nemá.

Video: Co očekávat od Evropské komise Ursuly von der Leyenové?

Jaké výzvy a příležitosti vyplývají z nového složení Evropské komise a Evropského parlamentu? Odpovídají hosté debaty, kterou 23. září 2019 uspořádal Spolek pro evropskou politiku společně s nadacemi Konrad-Adenauer-Stiftung a Hanns-Seidel-Stiftung.

Novináři potřebují ochránit

V rámci své agendy bude česká komisařka řešit také zajištění plurality evropských médií a jejich transparentnosti. Využít k tomu chce všech dostupných politických i právních nástrojů. Několik otázek mířilo také na ochranu novinářů, pro které chce vytvořit podpůrný právní systém či „tísňovou linku“.

Ve velké míře bude mít na starosti také boj s dezinformacemi, „armády trollů“ dle jejích slov přispívají k polarizaci společnosti. Evropským občanům chce pomáhat lépe se orientovat v digitální oblasti, na čemž plánuje spolupracovat napříč Komisí. Řešit chce v tomto ohledu například pravidla pro politické kampaně. Skrze plánovaný Digital Services Act chce více zatlačit na online platformy, aby s dezinformacemi bojovaly. Zodpovědnost za obsah podle ní musí být ve správné rovnováze. Zároveň ale zdůraznila, že bude respektovat svobodu slova.

Její plány se nelíbily například europoslanci Mikuláši Peksovi (Greens/EFA), jehož Piráti systém automatického filtrování obsahu dlouhodobě odsuzují.

Podpořit chce Jourová možnost legislativní iniciativy pro Evropský parlament, s jehož členy podle svých slov tvorbu návrhů často konzultuje a chápe snahu o formální ukotvení mechanismu iniciativy.

Věnovat se má v plánu také právnímu vztahu EU k Listině základních práv, občanské iniciativě, nebo online radikalizaci. V rozpravě ocenila například čerstvý posun v otázce ochrany tzv. whistleblowerů.

Češi hodnotí vystoupení Jourové většinou kladně

Europoslanci z řad českých politických stran hodnotili vystoupení Jourové vesměs pozitivně a očekávali, že Evropský parlament její nominaci potvrdí. Jak zjistily Hospodářské noviny, skutečně se tak stalo, výbor ji přijal jednomyslně.

Pochvaly se Češka dočkala podle očekávání od europoslankyň z řad Renew Europe Martiny Dlabajové a Dity Charanzové, stejně tak ale od Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL, EPP) nebo Luďka Niedermayera (TOP09, EPP). Kritiky naopak od již zmíněného zástupce Pirátů.

https://twitter.com/TomZdechovsky/status/1181228028451577856

Alexandr Vondra (ODS, ECR) se například opět vrátil k vlivu získaného portfolia a nepřímo narážel na spolustraníka Jourové Andreje Babiše a jeho mediální impérium.

Hlasování o „vyslovení důvěry“ celé Evropské komisi čeká na Evropský parlament na konci října. Ještě předtím je ovšem na programu grilování výkonných místopředsedů, druhé kolo nepřesvědčivých komisařů nebo náhradníků těch odmítnutých.