José Barroso vyzval k revizi finančního systému EU

Po tvrdých jednáních o evropském rozpočtu vyhlásil předseda Evropské komise José Barroso, že EU potřebuje nový finanční systém.

I když Barroso přivítal přijetí finanční perspektivy na roky 2007 – 2013, nelíbil se mu způsob, jak bylo dohody dosaženo. Na brífinku po skončení jednání nazval současnou metodu tvorby rozpočtu za „nevhodnou pro Evropu“.

Po tom, co se představitelé členským zemí EU domluvili na revizi rozpočtu v letech 2008 – 2009, žádá Barroso „celkové přehodnocení bez jakýchkoli tabu nebo omezení“.

Barroso taky kritizoval „hru s nulovým součtem“ a dotknul se politicky citlivé záležitosti zdrojů evropského rozpočtu. „Musíme najít způsob, který nebude přímo spojovat národní rozpočty s tím evropským,“ řekl poukazujíc na potřebu nového systému, který by stál „za hranicemi jednání mezi zeměmi“.

„Daň EU“ nedávno získala podporu křesťansko-demokratických stran v Rakousku, Německu a Francii, avšak protože má tato myšlenka „federalistický nádech“, očekává se vůči ní silný odpor ze strany Dánska, Irska a Velké Británie.

Dřívější ambiciózní pokusy Komise o reformu finančního systému EU, jako Agenda 2000, neuspěly.