Island požádá parlament, aby zahájil rozhovory s EU

Islandská vláda předložila 25. května svému parlamentu návrh, který by ji pověřil zahájením vyjednávání možného členství v Evropské unii. Podle odborníků by přístupové rozhovory mohly trvat pouhých 12 měsíců.

Souvislosti:

Island byl silně zasažen ekonomickou krizí. Před pádem islandské ekonomiky vzrostla aktiva islandského bankovního sektoru z přibližně 96% HDP v roce 2000 na asi 800% na konci roku 2006 a na počátku krize tvořila zhruba desetinásobek HDP.

V rámci finančního záchranného balíčku získal Island v uplynulém roce deset miliard eur od Mezinárodního měnového fondu.

Islandská středopravicová vláda padla v lednu poté, co Island zbankrotoval vlivem celosvětové finanční krize. Nahradila ji středolevicová provizorní vláda premiérky Johanny Sigurdardottir.

Vzhledem k tomu, že přístupový proces s Chorvatskem stagnuje, Brusel Islandu naznačil, že jeho případnou přihlášku ke členství vítá. V takovém případě by se mohlo využít dodatků k Lisabonské smlouvě, které EU Irsku přislíbila v naději, že druhé říjnové referendum bude již úspěšné (EurActiv 2/02/09).

Témata:

Tiskový mluvčí kabinetu premiérky agentuře Reuters řekl, že první kolo jednání o návrhu proběhne nejspíše tento týden a v případě, že by se naplnilo očekávání a plán získal podporu, by Island mohl přihlášku do EU podat již v červenci.

Premiérka Johanna Sigurdardottir v parlamentu prohlásila, že Island čelí dopadu ekonomické krize, která zemi postihla minulý rok. Tento kolaps islandské ekonomiky vnukl jeho představitelům myšlenku o možném členství v EU.

Sigurdardottir řekla, že se Island musí vyrovnat s deficitem ve výši 170 miliard islandských korun (asi 1,34 miliard dolarů) do roku 2013. I kdyby ale ekonomika rostla již od konce roku 2010, jak islandská vláda doufá, znamenalo by to snížení deficitu o pouhých 70 miliard islandských korun.

„Máme jen několik špatných možností. Tento úkol může ovlivnit každého a toto jsou bez pochyby nejhorší rozhodnutí, která budu muset ve své politické kariéře udělat,“ řekla.

Politička, která část své popularity získala díky svému silnému sociálnímu cítění, musí nyní připravit obyvatele na přísné škrty v balíčku, které země potřebuje, aby dala do pořádku svůj rozpočet.

Varování ekonomů přichází právě ve chvíli, kdy Sociální demokraté islandské premiérky chtějí své koaliční partnery přesvědčit, aby podpořily plán vstupu do EU, nebo mu přinejmenším nestály v cestě.

Návrh mluví nejen o zahájení přístupových jednání, ale také o konání referenda.

V návrhu se píše: „Althing (islandský parlament) rozhodne o tom, zda vláda může poddat žádost o členství v EU a o tom, že po ukončení vyjednávání s Evropskou unií vyhlásí referendum k přístupové smlouvě“.

Ekonomický propad

Po ekonomickém propadu, k němuž došlo v důsledku kolapsu předluženého bankovního sektoru, vzrostla podpora možného členství v EU s kterým je spojeno i přijetí eura.

Ministr financí a lídr levicových zelených Steingrimur Sigfusson řekl, že se proti tomuto návrhu nebude stavět a islandská média již spekulují o tom, že by polovina strany mohla vstup podpořit.

Souhlas s členstvím může trvat i několik let, ale někteří představitelé řekli, že vzhledem k tomu, že je Island již členem Evropského hospodářského prostoru, bude možné o členství je možné rozhodnout již během 12 měsíců.

Ve chvíli, kdyby EU dala vstupu Islandu zelenou, by Island zahájil referendum o vstupu. Podle průzkumů je v této otázce islandské obyvatelstvo rovnoměrně rozděleno.

Pro zastánce vstupu by členství znamenalo podporu ekonomické stability a ujištění pro zahraniční investory. Islandská koruna musí najít svou stabilitu poté, co v říjnu zažila rekordní pád.

Avšak proti vstupu do EU mají své výhrady islandští rybáři. Členství v EU by znamenalo, že by se Island musel připojit k evropské centralizované rybářské politice a začít kontrolovat lov tresek, sleďů a dalších druhů ryb, který pro ně znamená lukrativní byznys.

Islandští představitelé se již vyjádřili, že by mohli vyjednat určité výjimky v Bruselu pro své rybáře vzhledem k tomu, že jeho teritoriální vody nehraniční s členskými zeměmi EU.

(Článek vznikl za použití informací agentury Reuters.) 

Stanoviska:

Island má možnost zahájit vyjednávání o přístupu k EU. Chorvatsko, které bude příštím státem, který vstoupí do EU, ale ve svém úsilí nepřeskočí, uvedl podle agentury Bloomberg komisař pro rozšíření Olli Rehn.

„Je stále možné do konce roku zahájit rozhovory s Islandem o členství“, řekl Rehn a dodal: „Je jasné, že Chorvatsko bude 28. členským státem".

I kdyby „teoreticky“ byl Island dostatečně rychlý a podařilo se mu vstoupit do EU společně s Chorvatskem, Chorvatsko zůstane na prvním místě, neboť se státy přijímají podle abecedy, vysvětlil Rehn.