Irští občané rozhodnou o Lisabonské smlouvě 2. října

Irský premiér Brian Cowen dnes oficiálně oznámil datum druhého referenda o Lisabonské smlouvě v Irsku. Irští občané budou o dokumentu rozhodovat 2. října. Všechny hlavní politické strany ratifikaci smlouvy podporují a z posledních průzkumů veřejného mínění vyplývá, že pro schválení Lisabonské smlouvy by hlasovalo 54% občanů.

Souvislosti:

Irští občané řekli Lisabonské smlouvě jasné „ne“ 13. června minulého roku, kdy se 53,4% voličů přiklonilo k jejímu odmítnutí (EurActiv 14.06.2008). Představitelé členských zemí se nicméně shodli na tom, že Irsko by mělo o smlouvě hlasovat znovu. Cestu ke druhému referendu v Irsku otevřel červnový summit Evropské rady, kde představitelé členských států schválili finální podobu právních garancí v oblastech, které nejvíce irské občany znepokojily. Garance se týkají zachování suverenity při rozhodování o otázkách týkajících se neutrality, potratů nebo daňové politiky. Lisabonská smlouva v nynější podobě také nepočítá se snížením počtu členů Komise.

Na přípravě právního textu garancí pro Irsko pracovalo intenzivně české předsednictví a byl to jeden z jeho hlavních úkolů a priorit pro šestiměsíční období, kdy ČR stála v čele Unie.

Témata:

Ratifikaci smlouvy podporují vládní strany Fianna Fail, labouristé i progresivní demograté spolu s největší opoziční stranou Fine Gael. Naopak k zarytým odpůrcům patří hlavní aktéři úspěšné kampaně proti ratifikaci Lisabonské smlouvy Sinn Fein a Libertas v čele s Declanem Ganleym. Dle posledního průzkumu veřejného mínění ze 7. června by v referendu nyní řeklo Lisabonské smlouvě „ano“ 54% dotázaných. „Ne“ by volilo pouze 28% a 18% zůstává nerozhodnutých. Většina dotázaných, která by ve druhém referendu řekla „ne“, soudí, že smlouva je příliš komplexní a nemají o ní dostatek informací.

Nárůst podpory ratifikaci Lisabonské smlouvy souvisí dle mnoha odborníků s hospodářskou krizí, která Irsko zasáhla na podzim minulého roku. Irsko patří k nejvíce postiženým členským státům EU. Občané proto vidí v užším propojení s EU naději na zlepšení hospodářské situace a znovunastartování hospodářského růstu. Irsko se jako první země eurozóny propadlo do hospodářské recese.

EurActiv již o možném datu druhého hlasování o Lisabonské smlouvě referoval ve svém článku z konce června (EurActiv 24.06.2009), kdy získal exkluzivní informace z irských vládních kruhů. Dnešní oznámení irského premiéra Briana Cowena tyto informace potvrdilo.

Stanoviska:

Irský premiér Brian Cowen dnes v irském parlamentu oznámil, že se druhé referendum uskuteční 2. října a připomněl, že získané garance upravují všechny pro irské občany choulostivé otázky. Brian Cowen řekl: „Věřím, že právní záruky řeší tyto obavy. Na tomto základě doporučuji vládě, abychom se opět obrátili k lidem s cílem získat jejich souhlas pro ratifikaci smlouvy Irskem.“

Ministr zahraničí Irska Micheál Martin na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že ratifikace smlouvy je v irském národním zájmu. „Vláda věří, že tato smlouvě je dobrá pro Irsko i Evropu,“ řekl Martin.

Mluvčí největší opoziční strany Fine Gael pro zahraniční záležitosti Billy Timmins prohlásil: „Věříme, že budoucnost Irska jakožto progresivního a pozitivního člena EU musí být v srdci Evropy.“

Brendan Butler ředitel pro evropské záležitosti irské konfederace zaměstnavatelů a podnikatelů Ibec tvrdí, že ratifikace smlouvy je důležitá pro obnovu dynamiky irského hospodářství. Brendan Butler řekl: „Pozitivní výsledek referenda je životně důležitý, protože zajistí, že Irsko zůstane konstruktivním partnerem v Evropě a je proto základem pro obnovu ekonomiky.“

Další kroky:

Druhé referendum o Lisabonské smlouvě v Irsku se uskuteční 2. října. Lisabonská smlouva vstoupí v platnost až po té, co ji ratifikují všechny členské státy. Doposud smlouvu schválilo 23 členských zemí. V ČR, Polsku a Německu chybí podpis prezidentů.