Irský premiér Cowen: Nehlasujte o vládě, ale o budoucnosti země!

Irský premiér Brian Cowen včera odstartoval kampaň strany Fianna Fáil před říjnovým referendem o Lisabonské smlouvě. Zdůraznil, že občané nerozhodují o budoucnosti jeho vlády, ale o osudu celého Irska. EU je dle něj zvláště v době hospodářské krize důležitým přístavem bezpečí a garancí hospodářské obnovy.

Hospodářská situace v Irsku je i nadále kritická. Nezaměstnanost za dva roky, kdy Irsko mělo druhou nejnižší nezaměstnanost ze států původní EU15, dosáhla v květnu 11,5% a očekává se další nárůst. Srpnová data ukázala, že se deficit veřejných financí prohloubil o další půl miliardu eur a dosáhl tak zatím 18,7 miliard eur.

V této atmosféře se vše připravuje na druhé referendum o Lisabonské smlouvě, které se uskuteční 2. října. S blížícím se datem jednotlivé politické strany zahajují informační kampaně. Včera se k nim přidala i nejsilnější vládní strana Fianna Fáil premiéra Briana Cowena. Její popularita však dle průzkumů veřejného mínění dosáhla historického minima. Ve volebních preferencích klesla na třetí místo se 17% podpory. Brian Cowen je také nejméně populárním politikem.

V politických kruzích proto rostou obavy, že by se referendum o Lisabonské smlouvě mohlo snadno stát hlasováním o nepopulární vládě. Premiér Cowen proto včera na zahájení kampaně zdůraznil, že referendum o Lisabonské smlouvě není o něm nebo o jeho straně, ale především je o budoucnosti celého státu. Dle Briana Cowena je EU velmi významná pro ekonomickou obnovu země. Unie dle premiéra poskytla Irsku právní garance v oblastech, které irské občany v prvním referendu nejvíce zneklidňovaly a odpověděla tak na jejich obavy.

„Je nad slunce jasné, že odmítnutí (smlouvy) po tom, co jsme získali záruky, by bylo vnímáno jako odchod Irska ze srdce Evropy. Neměli bychom z toho žádný hospodářský prospěch a je pravděpodobné, že by to mělo nenapravitelné negativní důsledky,“ řekl irský premiér novinářům. Na otázku, zda by bylo možné uspořádat třetí referendum Brian Cowen odpověděl, že evropští představitelé již dali jasně najevo, že pokud Lisabonská smlouva nebude ratifikována do konce roku, budou zvažovat řešení tzv. dvourychlostní Evropy. Cowen prohlásil: „Musíme se povznést nad nad domácí politiku, když se rozhoduje o tématu takého významu, jako v tomto referendu.“

Bude Česká republika poslední?

Evropa s napětím očekává nejen výsledek referenda v Irsku, ale také rozhodnutí českého prezidenta Václava Klause, zda Lisabonskou smlouvu podepíše a kdy k tomu dojde. V ČR dojde zřejmě k dalšímu zdržení, protože k Ústavnímu soudu zřejmě zamíří další stížnost na Lisabonskou smlouvu (viz EurActiv 02.09.2009). Lídr nejsilnější politické frakce v Evropském parlamentu Joseph Daul (EPP) včera EurActivu v této souvislosti řekl, že předpokládá, že nová Komise bude ještě jmenována dle stávajících smluv. Dle smlouvy z Nice by přitom mělo dojít k zeštíhlení Komise. Pro Daula je zásadní otázkou, zda Lisabonskou smlouvu podepíše Václav Klaus. Joseph Daul řekl: „A pokud pan Klaus nepodepíše, znamená to, že budeme čekat do března či dubna? Můžeme nechat jednoho člověka zastavit Evropu? Ne!“

Senátoři kolem Jiřího Oberfalzera (ODS) chtějí podat druhou stížnost k Ústavnímu soudu na přelomu září a října. Není jasné, kdy by Ústavní soud vynesl svůj verdikt. Rozhodně by to však ohrozilo konec roku 2009 jako termín pro dokončení ratifikace v České republice.