Irsko uvažuje o zachování stálých komisařů

Irská vláda zvažuje, že požádá Evropskou unii o to, aby každému členskému státu garantovala stálého komisaře. Poté by mohlo o pozměněné Lisabonské smlouvě proběhnout v příštím roce druhé referendum, napsaly včera irské deníky.

Irský deník Irish Independent napsal, že záruka toho, že Irsko bude mít svého komisaře je návnadou pro irské obyvatele, aby v novém referendum, které by se mělo uskutečnit v září nebo v říjnu 2009, hlasovali ano. Deník uvedl, že tyto informace má od nejmenovaného vládního zdroje.

Ve své současné podobě Lisabonská smlouva předpokládá, že do roku 2014 dojde ke snížení počtu komisařů ze 27 na 15, přičemž jednotlivé země se budou ve jmenování komisaře střídat.

Kromě zachování počtu komisařů bude zřejmě plán Dublinu na zachování Lisabonské smlouvy obsahovat:

  • oddálení jmenování nové Komise (měla by být inaugurována v listopadu 2009) až po druhém irském referendu
  • písemné záruky v citlivých otázkách jako daně, neutralita nebo potrat
  • další snížení počtu poslanců Evropského parlamentu, ale ne v případě poslanců reprezentující Irsko. Nynější znění Lisabonské smlouvy obsahuje snížení počtu europoslanců z 785 na 736, což mělo dopad na některé země včetně Irska, kterému byl ubrán jeden poslanecký mandát

Belfast Telegraph je poněkud opatrnější v informacích o plánu. Napsal, že se jedná pouze o možnosti, které v současné době vládní koaliční strana Fiana Fail zvažuje.

Podle toho, jak jsou irské plány předkládány v tisku, návrhy na zachování stálého komisaře a další snižování počtu poslanců Evropského parlamentu mají velmi malou šanci na to, aby je ostatní členské země přijaly, protože by to znamenalo pozměnění Lisabonské smlouvy. Většina zemí EU ale už Lisabonskou smlouvu ratifikovala a nebude ochotna znovu otevírat tak dlouho diskutovaný text.

Vláda oficiálně popřela, že by přijala v souvislosti s Lisabonskou smlouvu jakékoli rozhodnutí. Očekává se, že premiér Brian Cowen svým evropským protějškům plán předloží ještě před koncem tohoto roku.