I s vládou bez důvěry musíme v EU bránit své zájmy, říká Fiala. Pomoci mají schůzky všech stran

koordinace strany k EU

© Úřad vlády ČR

Na českém postoji k evropské migrační a azylové politice se dnes shodli šéfové sněmovních stran. Schůzky by měly pokračovat i k dalším evropským tématům.

Lídři sněmovních stran se na dnešní schůzce o zahraniční politice shodli na českém postoji k evropské migrační politice. K dalším tématům by se mohli dostat na příštím jednání ve stejném formátu. Novinářům to dnes řekl předseda ODS Petr Fiala, který setkání předsedů stran inicioval. Fiala je přesvědčen, že diplomacie není jen věcí vlády a české národní zájmy lze hájit i na stranické a parlamentní úrovni.

„Debata, která se týkala našich postojů ke kvótám a dalšímu vývoji migrační politiky, z té jsem měl dojem skutečné shody napříč politickým spektrem, tam české národní zájmy jsou jasné,“ uvedl Fiala po setkání, které hostil předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO). Jednání se zúčastnili předsedové všech stran zastoupených ve Sněmovně s výjimkou Vojtěcha Filipa (KSČM), který za sebe poslal zástupce.

Politici se shodli na podobě reformy azylového systému, kterou Česko prosazuje a bude prosazovat v následujících měsících, uvedl Úřad vlády. Tento návrh prý odmítá povinné kvóty a naopak aktivně vyzývá i ostatní členské státy k solidaritě formou pomoci v zemích původu ilegálních migrantů.

Babiš později ve Sněmovně hodnotil schůzku jako pozitivní. „Je velice důležité, aby strany ve Sněmovně měly stejný názor na zahraniční politiku,“ prohlásil premiér. Stejně důležité je podle něj, aby za česká témata bojovali také čeští europoslanci.

Využít všechny kanály

Fiala novinářům řekl, že by chtěl, aby strany našly také společné stanovisku k budoucímu vývoji EU. „To jsou otázky, ke kterým se můžeme dostat příště,“ míní. Další schůzka by se podle něho měla odehrát nejspíš v květnu. Její svolání je na Babišovi, dodal Fiala.

Jednání o zahraniční politice Česka na stranické úrovni je podle šéfa občanských demokratů důležité i kvůli tomu, že Česká republika nemá vládu s důvěrou. I tak je podle Fialy nutné, aby země dál prosazovala své zájmy.

„Nezapomínejme, že diplomacie se nedělá jen na úrovni vlády, je taky diplomacie parlamentů, jsou možnosti, které máme ve frakcích v Evropském parlamentu,“ podotkl. „Pokud se shodneme na určité národní pozici všichni, tak ji můžeme šířit všemi kanály,“ dodal.

Bartoš: Je problém, jak strany s EU zacházejí

Z dalších témat zahraniční politiky se na schůzce mluvilo například o přesunu české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma, bilaterálních vztazích České republiky, nadcházejícím rakouském předsednictví v EU nebo aktuální situaci v Turecku, řekl novinářům při odchodu ze Strakovy akademie předseda Starostů Petr Gazdík. Gazdík očekává, že pokud budou tato jednání pokračovat, zvýší to váhu Česka na mezinárodní scéně.

Jako překvapivě věcnou a konstruktivní schůzku ohodnotil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Šéf Pirátů Ivan Bartoš novinářům řekl, že pozice stran se paradoxně neliší. „Není příliš rozdíl v tom, co ty strany zastávají vůči postojům k EU a evropské integraci. Bohužel strany v rámci kampaní využívají témata, jak se jim zlíbí,“ uvedl.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury z informací, které zazněly na schůzce, plyne, že „problém nelegální migrace do Evropy, která není pod kontrolou, nekončí a EU je nereformovatelná“. Okamura to uvedl v tiskové zprávě.