Hlasování o Lisabonu se přiblížilo

Novela jednacího řádu, kterou ODS podmiňuje další projednávání Lisabonské smlouvy, bude předložena v poslanecké sněmovně 17. února. Informoval o tom Marek Benda, předseda ústavního výboru. Dnes se Lisabonskou smlouvou zabýval také Výbor pro evropské záležitosti, který doporučil smlouvu schválit.

Česká republika stále zůstává jednou z posledních zemí ch, které doposud neschválily Lisabonskou smlouvu.

Lisabonská smlouva reformující Evropskou unii měla vstoupit v platnost před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat v červnu tohoto roku.  První zpomalení ratifikačního procesu přišlo z Irska, kde obyvatelé lisabonskou smlouvu odmítli v referendu.  V současné době Evropská unie čeká na výsledky z Irska a České republiky. V Irsku se má konat druhé referendum do konce října 2009, kdy končí funkční období Komise. V České republice se doposud o Lisabonské smlouvě nehlasovalo.

Proces ratifikace Lisabonské smlouvy se v České republice opět odložil při posledním projednávání 4. února. Pro posunutí termínu jednání o smlouvě hlasovali poslanci ODS, KSČM a 8 lidovců. Další jednání má proběhnout 17. února. Do té doby má být smlouva projednávána ve všech výborech.  

 Komunisté zároveň předložili návrh o uspořádání referenda o Lisabonské smlouvě. V poslanecké sněmovně návrh prošel do druhého čtení a nyní se jím má zabývat ústavně právní výbor.  Komunisté chtějí počkat na jeho výsledek. ODS je ve svém názoru na Lisabonskou smlouvu nejednotná. Část poslanců odmítá její ratifikace, druhá část podmiňuje projednávání smlouvy novelizací jednacího řádu. Chtějí prosadit tzv. vázaný mandát, který by zajistil, že by vláda nesměla při vyjednávání v Radě EU předávat EU další pravomoci bez souhlasu obou komor parlamentu.  

Na návrhu novely spolupracovaly především legislativní výbory obou komor. Novela má být předložena poslanecké sněmovně na příští úterní schůzi 17. února, jak včera sdělil předseda ústavně právního výboru sněmovny, Marek Benda (ODS). Podle něj by poslanecká sněmovna mohla novelu přijmout v březnu a poté by byla předložena Senátu.

Dnes sněmovní výbor pro evropské záležitosti doporučil sněmovně Lisabonskou smlouvu schválit, sdělila ČTK jeho předsedkyně, Kateřina Jacques.  Věří, že je možné, aby došlo ke schválení smlouvy již na příštím projednávání. ČTK zároveň řekla: „Jsem ráda, že evropský výbor, který je v této oblasti klíčový, plénu doporučil ratifikaci. Šlo to napříč politickým spektrem, vyjma komunistů“.