Grybauskaitová: „Dnešní rozpočet není rozpočtem pro 21. století“

V rozhovoru pro EurActiv komisařka pro rozpočet Dalia Grybauskaiteová kritizovala „agresivní rétoriku“ britského předsednictví ve finanční perspektivě a nebezpečné požadavky členských států na „spravedlivé“ vracení peněz z rozpočtu.

EurActiv rozhovor s komisařkou Grybauskaiteovou uskutečnil krátce po zkrachovalém červnovém summitu, na kterém mělo dojít k dohodě o finanční perspektivě na roky 2007 – 2013. Evropští lídři se nezvládli dohodnout na stropech dlouhodobého rozpočtu EU, částečně kvůli tomu, že Británie trvala na své slevě.

Témata: Komisařka pro rozpočet nedoufá, že k dosažení kompromisu dojde během britského předsednictví. „Riziko, že během tohoto předsednictví nedojde k dohodě, je mnohem vyšší než u předchozího,“ řekla Grybauskaiteová EurActivu. Vyjádřila zklamání nad zpožděním v dlouhodobé rozpočtové dohodě.

Komisařka vyzvala vlády, aby byly více pragmatické v jejich přístupu k finanční perspektivě. Řekla: „Co tato agresivní rétorika ze strany britského předsednictví znamená? Chtějí konsensus a dohodu o financích, nebo ne? Jedna věc je mluvit o nutnosti reforem a druhá věc je mluvit o politické zodpovědnosti a způsobilosti potřebné k implementaci těchto reforem.“

Souhlasila ale s britským předsednictvím, že „dnešní rozpočet není rozpočtem pro 21. století“. Prohlásila, že Komise do roku 2008 navrhne další nápady na modernizaci a reformu současné podoby rozpočtu.

Komisařka Grybauskaiteová se také zmínila o postoji členských států k získání části peněz, které do rozpočtu odvedly, zpět. Logika „spravedlivého vracení“ byla historicky zavedena Británií. Podle Grybauskaiteové přinesla „nebezpečný prvek do finančních diskusí“. „Nikdo si například nedokáže představit, že by [vlády] požadovaly, aby byly členské poplatky placené OSN vráceny Británii nebo Německu nebo Litvě.“