Grexit by EU poškodil, shodují se čeští politici. Má smysl euro v Řecku udržet?

zdroj: Shutterstock; autor: thelefty

S těžce dojednanou dohodou mezi řeckou vládou a dalšími zeměmi eurozóny se riziko takzvaného Grexitu snížilo. Jednání však probíhají dál. Řekové musí reformovat, jedná se také o překlenovacím mechanismu. Má smysl Řecko v eurozóně držet? ptal se EurActiv českých politiků.

„Grexit“, tedy označení pro možný odchod Řecka z eurozóny, byl v posledních dnech a týdnech jedním z nejskloňovanějších slov v evropských debatách. Snaha udržet zemi ve sféře společné evropské měny má však přes všechny těžkosti smysl, myslí si i někteří čeští politici.

„Setrvání Řecka v eurozóně je klíčové pro zachování projektu jednotné Evropy,“ napsala redakci místopředsedkyně sněmovního výboru pro evropské záležitosti Kristýna Zelienková (ANO).

V případě Grexitu by totiž byla ohrožena důvěra v projekt Evropské unie jako takový, vysvětluje člen stejného výboru a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Riziko je příliš velké

„Při integračních procesech to často funguje tak, že se spolupráce ‚přelévá‘ z jedné oblasti do druhé. Podobně by mohl být odchod Řecka z eurozóny začátkem hlubšího dezintegračního procesu, u kterého se by jen stěží dalo odhadnout, kde by se zastavil,“ napsal EurActivu.

Na druhé straně musí Řecko striktně a odpovědně provádět reformy, dodává.

Podle Zelienkové je proto důležitá dohoda na novém záchranném programu podmíněném dalšími reformními opatřeními a možném překlenovacím mechanismu, kterou lídři eurozóny uzavřeli s Řeckem na konci mimořádného nedělního summitu.  

„Dohoda je důležitá jak politicky, protože řecká vláda přestala hazardovat s osudem vlastní země, tak ekonomicky, kdy jsme zpět na cestě těžké, ale nevyhnutelné reformy řeckého hospodářství,“ říká poslankyně.

Odchod by pomohl

Pro Evropu je to podle ní těžká, ale také důležitá lekce, protože velké chyby se podle ní v posledních letech staly na všech stranách. „Nyní je třeba napravit je tou nejméně bolestnou cestou,“ domnívá se.

Odchod Řecka z eurozóny by mohl EU poškodit. Je však otázka, jestli je výhodnější Řecko v eurozóně udržet za každou cenu,  nebo se smířit se ztrátou a pokračovat bez něj, ptá se ovšem další místopředseda evropského výboru Igor Jakubčík (ČSSD).

„Já osobně si myslím, že odchod Řecka by mohl eurozóně pomoci a je i varováním pro ostatní státy, aby svoje závazky plnily,“ napsal EurActivu.

Hlavní je záchrana

Pro Českou republiku je ale především důležité, aby na hranicích EU nedošlo ke krachu státu nebo dokonce jeho pádu, podotýká sociálnědemokratický europoslanec ČSSD Pavel Poc.

„Nejde o setrvání nebo nesetrvání Řecka v eurozóně, ale o jeho záchranu,“ napsal redakci. Bezpečnostní a ekonomická rizika nestabilního vývoje by totiž podle něj byla nedozírná.  

„Kdo by chtěl nad Řeckem lámat hůl a vyslovovat nějaké kategorické soudy, nevidí si na špičku nosu,“ tvrdí. Řekové se už totiž podle něj dostali na hranice svých možností a případný odchod z eurozóny by byl provázen jen hlubokou krizí a velkou politickou nestabilitou.

Autor: Adéla Denková