Giscard: Evropa potřebuje lidový kongres

Valéry Giscard d'Estaing

Evropští politici jsou příliš úzkoprsí, jejich politické úvahy končí u blížících se voleb a navíc zcela postrádají strategické vize, které by vlily krev do žil evropské integraci a zlepšily by vztahy s občany. V exkluzivním rozhovoru pro EurActiv to uvedl Valéry Giscard d’Estaing, bývalý francouzský prezident a předseda Konventu o budoucnosti EU, který předložil návrh evropské ústavní smlouvy.

Evropská politická elita nesleduje cíle, které jí vymezují zakládající smlouvy EU, postěžoval si v rozhovoru pro EurActiv bývalý francouzský prezident (1974-1981) a někdejší předseda Konventu o budoucnosti Evropy, který pracoval na znění evropské ústavní smlouvy, Valéry Giscard d’Estaing. Interview proběhlo při příležitosti konání konference, která diskutovala možnosti, jak oživit „evropský sen“ a kterou organizovala francouzská obchodní škola INSEAD.

Giscard d´Estaing, který v Elysejském paláci, tradičním sídle francouzských prezidentů, pobýval před Françoisem Mitterandem, je přesvědčen o tom, že Evropu ze slepé uličky, kam ji uvrhlo nešikovné vedení bez dlouhodobé vize, vyvede opravdový lidový kongres, v němž vedle sebe zasednou evropští i národní poslanci. Jejich úkolem bude vést diskuse o současném stavu Evropské unie a vytyčit hlavní výzvy, které je nutné překonat, dodal Giscard d´Estaing.

„Musíme lidem navrátit jejich evropskou dimenzi a zvážit vytvoření evropského lidového kongresu (Congress of the Peoples of Europe),“ navrhl bývalý francouzský prezident a odkázal na země jako je Čína nebo Spojené státy americké, které podobné kongresy svolávají každý rok.

Náplní práce takového kongresu by nebylo pouze vypořádat se s aktuálními výzvami, ale i vybírání lídrů Evropské unie – pokračovatele evropské integrace.

Podle něj je také nejvyšší čas udělat něco s nefunkčností evropského veřejného prostoru a přivést celou Unii blíže k jejím občanům, prohlásil a vyzval budoucího „evropského prezidenta“, aby si to určil jako svou hlavní prioritu. Nový stálý předseda Evropské rady, jak se úřadu oficiální říká, bude vybírán v roce 2012.

Maximálně 13 komisařů

Bývalý francouzský prezident se v průběhu rozhovoru vyjádřil i ke stávající struktuře unijních institucí. Podle jeho názoru by Evropská komise neměla mít více jak 13 komisařů – současných 27, plus vždy jeden za další nový členský stát, je podle něj do budoucna neudržitelné.

„Potřebujeme rotační systém,“ navrhl způsob zastoupení států v evropské exekutivě. Ta by se podle Giscarda d´Estainga měla skládat výhradně z pravých Evropanů, kteří by byli vybíráni na základě kompetencí v oblastech, které by měli jako eurokomisaři spravovat. Politické důvody by měly jít v tomto případě zcela stranou.

Evropské zájmy

Na otázku, co si myslí o dalším rozšiřování Evropské unie, Giscard d´Estaing odpověděl, že Unie je ve své současné podobě dostatečně velká a před tím, než bude přijímat nové členy, by lídři měli připravit odpovídající politickou strukturu.

„Nejdříve musíme pořádat pravidelnější Evropské rady – například jednou měsíčně. A hlavně by evropští političtí lídři měli upřednostňovat zájmy Evropy nad zájmy své rodné země,“ dodal.

Celý rozhovor ve francouzštině si můžete přečíst pod tímto odkazem.