Francouzsko-britský spor o rozpočet graduje

Francouzský ministr financí Thierry Breton v reakci na projev britského ministerského předsedy Tonyho Blaira opět rozvířil napětí mezi Francií a Británií ohledně podoby evropského rozpočtu na léta 2007 – 2013.

Breton v televizní debatě obvinil britského premiéra z nečestnosti a lži. Rozhořčilo ho především opětovné spojování otázky mnohokrát diskutované britské slevy – úleva z příspěvků Británie do společné kasy – s výdaji na společnou zemědělskou politiku. Britové naznačili, že se vzdají svého privilegia až tehdy, pokud nebude více jak 40% výdajů společného rozpočtu směřovat do zemědělství. Malý a efektivní britský zemědělský sektor dlouhodobě Británii staví do pozice země, která na systému společné zemědělské politiky tratí.

Británie se svým návrhem znovuotevřít jednání a podobu Společné zemědělské politiky rozhodně není osamocena. Na začátku roku přišel s návrhem snížit celkový objem rozpočtu EU skrze spolufinancování Společné zemědělské politiky z národních rozpočtů  italský premiér Silvio Berlusconi. Bretona postoje britských zástupců přebírajících půlroční předsednictví Unie pobouřily. “Kdyby neřekl to, co řekl o zemědělské politice, řekl bych, že mluvil upřímně. Ale když jsem slyšel, co říkal o Společné zemědělské politice, pak musím konstatovat, že v tom byla kalkulace. Problémy britské slevy a zemědělské politiky EU byly postaveny proti sobě takovým způsobem, že to bylo nereálné a nečestné, ” reagoval Breton v televizní debatě podle ČTK. Dá se očekávat, že ani britská strana neponechá francouzské výroky bez odezvy.