Evropský parlament drží Ashton v šachu

Vysoká představitelka pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton to nemá s europoslanci jednoduché. Evropský parlament dal totiž poněkolikáté najevo, že se mu nelíbí její návrh na podobu a fungování diplomatické služby EU.

Europoslanci svůj názor vyjádřili na konci minulého týdne (11. června) prostřednictvím prohlášení předsedů jednotlivých politických frakcí. Ti se shodli na tom, že pokud vysoká představitelka pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton nepřistoupí na jejich požadavky, použijí svou nejsilnější zbraň – finance.

Mezivládní vs. komunitární princip

„Parlament se domnívá, že by nová diplomatická služba měla být založena na komunitárním a nikoliv mezivládním principu. To je důvod, proč Parlament trvá na tom, aby (nová služba) spadala pod pravomoci Komise (…). Parlament bude svůj postoj tvrdě obhajovat,“ píše se ve zmiňovaném stanovisku.

Jeho autoři, předsedové politických frakcí, jsou přesvědčeni o tom, že „v době posilujícího mezivládního přístupu (intergovernmentalism) je velmi důležité zajistit, aby rozhodování v politikách Společenství nebylo přesunuto na tuto úroveň. Zabezpečení mezivládního charakteru Evropské služby pro vnější činnost (EEAS; z anglické verze European External Action Service – pozn. red.) je proto nezbytností.“

Problém podle europoslanců spočívá v tom, že některé politiky EU, které spadají do oblasti vnějších vztahů – tj. zahraniční a bezpečnostní politika, jsou založeny na spolupráci členských států. Ostatní oblasti, tedy rozvojová pomoc a sousedská politika, stojí na komunitárním principu.

„Vše se musí sloučit do jedné služby. Avšak zorganizovat to, aniž by byla narušena stávající rovnováha v EU, je velmi komplikovaným úkolem,“ nechal se slyšet německý europoslanec Elmar Brok (EPP), který je společně se svým kolegou, bývalým belgickým premiérem a současným předsedou liberálů (ALDE), Guyem Verhofstadtem zodpovědný za koordinaci reakcí europoslanců na podobu a fungování EEAS.

Vypracováním návrhu byla lídry EU pověřena „ministryně zahraničí EU“ baronka Ashton. Jeho první verze byla představena na konci března, avšak po opakovaných stížnostech institucí a členských států byla posléze barončiným týmem přepracována (EurActiv 23.4.2010).

Zatím není jisté, kdy se novou diplomatickou službu podaří skutečně vytvořit. Pravdou totiž zůstává, že samy instituce se stanovení jakýchkoliv dalších termínů vyhýbají.

Již citovaný europoslanec Brok je přesvědčen o tom, že zodpovědnost za oblast komunitárních politik by měl nést jeden z relevantních eurokomisařů. V úvahu tak přichází Štefan Füle, který nyní spravuje portfolio rozšiřování, Andris Piebalgs starající se o rozvoj a Kristalina Georgieva, která má v Komisi na starost humanitární pomoc.

Fungování EEAS by podle europarlamentu také usnadnilo to, že by se do služby zapojili i ministři zahraničí předsednické země nebo ti ministři členských zemí, kteří jsou považováni za odborníky na některou z oblastí zahraniční politiky. Jako příklad může sloužit jméno šéfa španělské diplomacie Miguela Angela Moratina, který platí za experta na Střední východ.

Bez dohody nebudou peníze

Ač Evropský parlament nemůže o EEAS formálně rozhodovat, má na její finální podobu nepřímý vliv. Může totiž výrazně ovlivnit její financování.  

„Parlament má pravomoci v oblasti rozpočtu. To znamená, že služba nemůže nikoho zaměstnávat, pokud ji Parlament neschválí finance,“ varoval Brok.

Jak EurActivu potvrdila v nedávném rozhovoru velvyslankyně České republiky při EU Milena Vicenová, „výběrové řízení na posty vedoucích delegací EU již probíhá od počátku letošního roku.“ Podle Vicenové by „základní struktura (EEAS) měla být dojednána do konce července.“ Zda se to skutečně podaří, je podle velvyslankyně „stále ještě ve hvězdách“.