Evropská unie posílí vztahy s nejambicióznějšími sousedy

Benita Ferrero-Waldner; zdroj: Evropská komise

Evropská komise se chystá odměnit země, které jsou v rámci Evropské politiky sousedství nejaktivnější. Hodlá proto posílit bilaterální vazby a to včetně navýšení finanční pomoci. Komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldner to uvedla na včerejší tiskové konferenci.

Evropskou politiku sousedství (ENP) komisařka Benita Ferrero-Waldner označila za úspěch a dodala, že je šťastná, že může navrhnout prohloubení vztahů s čtyřmi zeměmi, které prokázaly mimořádný pokrok a ambice v oblasti demokratických reforem, hospodářské integrace a boje s korupcí a organizovaným zločinem. Jde o Ukrajinu, Moldávii, Maroko a Izrael.

Evropská unie by ráda s Marokem a svými dvěma východními sousedy vyjednala posílené smlouvy, které by šly nad rámec současných Dohod o partnerství a spolupráci. Komisařka to uvedla u příležitosti představení výročních zpráv o pokroku všech 15 zemí z východní Evropy, severní Afriky a Blízkého východu, které jsou součástí ENP.

V případě Ukrajiny začal proces již v březnu 2007, kdy bylo zahájeno vyjednávání o společné zóně volného obchodu a hlubším energetickém partnerství. Moldávie je další na seznamu zemí, s nimiž by EU ráda otevřela rozhovory, uvedla komisařka Ferrero-Waldner a dodala, že diskuse s Marokem také pokračují dobře.

Co se týče Izraele, Evropská unie věří, že se jí podaří prohloubit politický dialog a zapojit zemi blížeji do některých evropských politik jako jsou finanční služby nebo technologická spolupráce,“ uvedla komisařka.

Ukrajina, která usiluje o plné členství v Evropské unii ale přístup k zemím zahrnutým do ENP označila za „jednostrannou politiku“. Ukrajina podle tamního ministerstva zahraničí lituje, že sdělení Komise z prosince loňského roku „neobsahuje ustanovení, podle nějž by ENP nebylo alternativou k rozšíření“. Ministerstvo to uvedlo ve svém včerejším prohlášení.

Přestože zemím schází konkrétní perspektiva členství, Evropská unie se bude snažit o další prohlubování „prstence partnerů a přátel v našem okolí“, řekla komisařka Ferrero-Waldner.

Evropský poslanec a zpravodaj ke strategii rozšiřování Elmar Brok s komisařkou souhlasí, že v rámci ENP bylo dosženo „značného pokroku“. Vyzval ale k dalšímu rozšiřování stávajících nástrojů.

V odkazu na takové země jako je Ukrajina nebo Gruzie Brok uvedl, že ENP „není s ohledem na země, které již evropskou perspektivu mají, dostatečná“.