EU mezi občany ztrácí

Zdroj: Evropská komise.

Podle nejnovějšího vydání Eurobarometru jen 42 % dotázaných Evropanů důvěřuje projektu Evropské unie. Podpora myšlence prohlubující se evropské integrace tak za posledních šest měsíců poklesla o šest procentních bodů. V České republice dokonce o devět.

Popularita Evropské unie mezi jejími občany neustále klesá. Tak by se dalo shrnout nejdůležitější sdělení, které vyplývá z posledního průzkumu Eurobarometru. Z téměř 27 tisíc dotázaných totiž skoro polovina považuje členství své země v Evropské unii za pozitivní (49 %) a jen 42 % z nich myšlence sjednocené Unie důvěřuje.

V České republice jsou hodnoty podobné. Od loňského podzimu obliba Bruselu mezi Čechy poklesla o 9 % – kladný postoj k Evropské unii nyní přiznala jen necelá třetina respondentů.

Aspoň něco pozitivního…

Není proto divu, že nejnovější statistiky způsobily mezi úředníky evropských institucí pořádný rozruch. Čísla nejsou příznivá, ale Evropská komise se v nich i tak snaží nalézt něco pozitivního. A nutné říct, že se jí to daří.

Průzkum totiž ukázal, že 75 % Evropanů je přesvědčeno o tom, že těsnější koordinace hospodářských a finančních politik mezi členskými státy je přesně tím, co v nelehkých dobách postaví Unii opět na nohy. Největší důvěru v tento lék na hospodářskou krizi vyjádřili ze všech 27 členských zemí Slováci.

A co je na tom zajímavé, je to, že dotazování respondentů probíhalo v květnu, tedy v době, kdy členské státy a unijní instituce rokovaly nad objemným záchranným balíkem pro eurozónu. Z oslovených slovenských občanů 89 % odpovědělo, že v navrhovaná záchranná opatření plně věří.  

Prezentace výsledků Eurobarometru v podání Komise se ale nelíbí euroskeptickému think-tanku Open Europe, který neváhal a proti úředníkům vystoupil. „Otázka (v průzkumu) evropské instituce či dokonce ´ekonomickou vládu´ vůbec nezmiňuje. Jen se vágním způsobem dotýká užší koordinace mezi členskými státy, což je ale něco jiného,“ ohradil se Mats Persson, ředitel think-tanku.

Islandská premiéra

Průzkum je zajímavý i z dalšího důvodu. Poprvé v historii se ho účastnil i Island, který se v současné době uchází o plnohodnotné členství v EU. A hned se také postaral o pořádné překvapení.

Není totiž žádným tajemstvím, že Islanďané i přes své ambice stát se členy EU nejsou tradičně myšlence evropské integrace příliš nakloněny. Nejnovější průzkum ale přišel s tím, že 35 % dotázaných projektu EU důvěřuje, ale jen 29 % sdílí přesvědčení, že členství v EU přinese jejich zemi nějaký užitek.

Obavy z budoucnosti

Vyhlídky na lepší budoucnost jsou podle Evropanů mizivé. Většina z dotázaných (55 %) je přesvědčena o tom, že ekonomická krize ještě pořádně neudeřila a to nejhorší nás teprve čeká.

Největší obavy mezi respondenty způsobuje růst cen. Podle průzkumu 36 % dotázaných přiznalo, že má potíže se splácením vlastních účtů.

Drtivá většina respondentů (71 %) proto souhlasí, aby vlády přistoupily k nutných reformám. Na druhou stranu 46 % z nás není ochotno ze své životní úrovně slevit.