Evropská unie má do roku 2009 provést reformu institucí

Během oslav 50. výročí Římských smluv se na neformálním summitu v Berlíně čelní evropští představitelé shodli na potřebě připravit novou smlouvu do roku 2009.

„Jsme jednotní v úsilí postavit do voleb do Evropského parlamentu v roce 2009 Evropskou unii na obnoveném společném základě,“ píše se v textu Berlínské deklarace.

Německá kancléřka Angela Merkel by ráda představila cestovní mapu pro novou smlouvu na summitu, který se bude konat na konci německého předsednictví v termínu 21.-22.června 2007. Na tiskové konferenci kancléřka prohlásila, že doufá, že by se během portugalského předsednictví, které převezme otěže EU v druhé polovině letošního roku, mohla k tomuto tématu uspořádat mezivládní konference.

Ne všichni evropští představitelé však ambice kancléřky sdílí. Polský prezident Lech Kaczyński její časový plán označil jako „nerealistický“ a dodal, že ratifikace nové smlouvy do roku 2009 je „nedosažitelná“. Z formulace textu Berlínské deklarace Kaczyński podle svých slov pochopil, že smlouva bude do roku 2009 schválena, nebude však ratifikována.

Český prezident Václav Klaus, který Berlínskou deklaraci kritizoval ještě před zahájením summitu dal jasně najevo, že pro něj nová smlouva nepředstavuje prioritu.

Podporu reformám naopak vyjádřil například lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, který podle informací BBC uvedl, že během portugalského předsednictví je „ideální doba“ na přijetí návrhu nové smlouvy.

Členské země se navíc liší v otázce, zda by se měla nová smlouva držet původního textu ústavní smlouvy. Zatímco Německo by si přálo zachovat ze staré smlouvy maximum, řada zemí by ráda text důkladně přepracovala.

Česká vláda se k tvorbě nové smlouvy stavěla od počátku funkčního období zdrženlivě. V polovině ledna dokonce vyzývala k přípravě zcela nového textu. Vláda vnímala jako „problematické“ i vyjmutí některých částí z původního textu ústavy (viz článek Postoj české vlády k evropské ústavě je spíše rezervovaný ). Oficiální stanovisko přijaté o měsíc později již ale počítá s tím, že nový text smlouvy musí vycházet ze stávajícího textu. Má však být „přehlednější, transparentnější a jednodušší“ (viz Vláda přijala oficiální postoj k euroústavě).

U příležitosti oslav 50. výročí Římských smluv český premiér Mirek Topolánek připustil, že Evropská unie potřebuje do roku 2009 reformu některých institucí. Nechtěl ovšem spekulovat o tom, zda má změny řešit nějaká nová smlouva nebo dokument vycházející ze současného textu ústavy.

Kompromis ohledně nové ústavy musí být podle vícepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry nalezen nejpozději v průběhu roku 2008, „nebo se to odloží na dobu po volbách do Evropského parlamentu“, uvedl Vondra. Česká vláda se totiž obává, aby volby do Evropského parlamentu v roce 2009 neovlivnily diskusi o evropské ústavě.

V rozhovoru pro německý televizní kanál ZDF Merkel upozornila, že „situace je velice vážná.“ Aby byla schopná jednat, Evropská unie potřebuje novou smlouvu.

Ve svém projevu zdůraznila, že Evropská unie „musí zajistit, že se 27 i více členskými státy musí evropské instituce fungovat efektivně, demokraticky a takovým způsobem, kterému budou občané rozumět. V sázce je hodně.“