Evropská integrace by měla mít své předem určené limity, tvrdí komisař Barnier

komisař pro vnitřní trh Michel Barnier; zdroj: Evropská komise

Podle eurokomisaře pro vnitřní trh Michela Barniera by měl mít evropský projekt určité předem určené limity. Unie by se však neměla bát integrace v některých dalších oblastech jako je obrana nebo průmysl. Uvedl to v rozhovoru pro francouzskou redakci EurActivu.

„Subsidiarita je velmi důležitá. Mnoho občanů má obavy o evropský projekt, který nemá žádné hranice. Některé by měly být pravděpodobně stanoveny,“ uvedl v rozhovoru pro francouzskou redakci EurActivu eurokomisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier.

Barnier, který byl v minulosti také francouzským ministrem zahraničí, tak reagoval na nedávnou slovní přestřelku mezi Evropskou komisí a Paříží. Na přelomu května a června tohoto roku totiž v reakci na doporučení Komise, aby se Francie více soustředila na reformu penzijního systému či otevření trhu, uvedl prezident François Hollande, že „Komise nesmí diktovat, co smíme a nesmíme dělat“.

O rozsahu pravomocí Evropské komise se v posledních letech mluví například v souvislosti s případným zavedením možnosti vetovat národní rozpočty, či zřízením úřadu, který by mohl vydávat společné evropské dluhopisy.

Podle Barniera je však zapotřebí, aby byla o podobných tématech nejdříve vedena široká diskuze mezi všemi hlavními politickými stranami. Ta prý totiž dnes ve Francii příliš nefunguje.

„Německo má většinou přesnější představy o budoucnosti Evropy. Ve Francii je to daleko složitějším tématem,“ uvedl.

Podle Barniera, který je známý jako zastánce federalistických myšlenek v rámci Unie, existuje také řada oblastí, ve kterých by měla evropská spolupráce posílit. Dobrý by byl podle něj vznik evropské průmyslové politiky a také integrace v oblasti obrany.

„Veřejná debata vyžaduje více demokracie a naslouchání. Nemůžeme dělat Evropu pro lidi bez nich,“ uzavírá komisař.