Evropa se nachází v momentu pravdy, říká francouzský prezident Macron

© Shutterstock

Koronavirová krize představuje nebezpečí pro Evropskou unii, je pro ni momentem pravdy. Francouzský prezident Emmanuel Macron to řekl britskému deníku Financial Times. Macron varoval, že pokud nyní bohatší evropské státy nebudou solidární, mohli by se v zemích jako Itálie, Španělsko a také Francie k moci dostat populisté.

Podle Macrona by mohli populisté zvítězit, pokud evropské země nezřídí záchranný fond pro sdílení dluhu a záruk. Bohatší země podle něj mají zvláštní odpovědnost. „Potřebujeme finanční transfery a solidaritu, už jen proto, aby to Evropa přestála,“ řekl deníku Macron.

Podle šéfa Elysejského paláce jde o to, zda je EU politickým, nebo jen tržním projektem. „Já se domnívám, že je to politický projekt,“ poznamenal Macron.

V rozhovoru rovněž vyjádřil názor, že koronavirová krize trvale promění také boj proti klimatické změně. „Až z této krize vyjdeme, nebudou už lidé dál akceptovat dýchání špinavého vzduchu,“ řekl Macron. Lidé podle něj pochopili, že nelze váhat v přijímání velmi dalekosáhlých rozhodnutí, pokud jde o záchranu životů. Totéž podle něj platí též pro rizika plynoucí ze změny klimatu.

Obnova evropské ekonomiky se musí ubírat „zeleným“ směrem, volá skupina států i europoslanců

V Evropě sílí hlasy, které podporují prosazování Zelené dohody pro Evropu, a to navzdory současné krizi. Jsou mezi nimi i ředitelé velkých společností. 

Na otázku, zda nynější krize neodhalila slabiny západních demokracií a výhody autoritářských vlád, jako je ta čínská, reagoval Macron vyzdvižením rozdílů mezi zeměmi se svobodným tokem informací a těmi, v nichž je potlačována pravda.

„S ohledem na tyto rozdíly, přijímaná rozhodnutí a to, čím je dnes Čína, což respektuji, bychom neměli být tak naivní a říkat, že tam se s tím vypořádali mnohem lépe,“ poznamenal Macron ke zprávám o úspěšném boji s epidemií v Číně. „Jednoznačně se děly věci, o nichž nic nevíme,“ dodal Macron.