Europoslanci zahájí plenární zasedání debatou o fondu obnovy a víceletém rozpočtu

© EPA-EFE/ OLIVIER HOSLET

Debatou o chystaném fondu obnovy evropských ekonomik a o příštím sedmiletém rozpočtu Evropské unie začne dnes třídenní plenární zasedání Evropského parlamentu.

Stejně jako v případě zkrácených jednání z minulých třech měsíců bude věnováno hlavně následkům pandemie covidu-19, dostane se však i na brexit či rezoluci kritizující možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše.

Dva dny před videosummitem unijních prezidentů a premiérů dají europoslanci najevo svůj pohled na to, jak by měl vypadat balík peněz, které chce Evropská komise směrovat do odvětví a regionů zasažených koronavirovým výpadkem. Většina poslanců po květnovém zveřejnění návrhu vítala celkový objem 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun), které si hodlá EK bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích.

Evropští zákonodárci zdůrazňují, že by co nejvíce peněz mělo proudit do ekonomik prostřednictvím přímých grantů, s čímž nesouhlasí část států EU. Europoslanci také trvají na co nejjasnější definici nových zdrojů příjmů unijního rozpočtu, které mají splácení dluhu pomoci v budoucnu financovat. Nové daně či poplatky, jež by měly pomoci naplnit unijní pokladnu, však narážejí na odpor mnoha zemí.

Jaký plán obnovy je v zájmu ČR? S velkou kohezní obálkou, ale nesvázaný podmínkami

V EU se rozjíždí nová debata o tom, jak bude vypadat plán obnovy evropských ekonomik a potažmo nový dlouhodobý rozpočet EU. V zájmu Česka je podle zástupců podnikatelů i zaměstnanců například to, aby se ulevilo z tlaku na zelenou transformaci.

Brexit, George Floyd i Andrej Babiš

Poslanci dnes rovněž vyjádří své názory na podobu dalších jednání mezi EU a Británií či na vlnu protestů, která se zvedla po smrti George Floyda v USA. Kromě toho budou dnes debatovat také o odložené Konferenci o budoucnosti Evropy.

Hlasovat o usnesení, jehož navržená verze vyjadřuje politování nad tím, že Babiš stále kontroluje holding Agrofert a přitom má zároveň vliv na rozdělování evropských peněz v Česku, bude europarlament v pátek.

Český premiér podobné výhrady odmítá jako neopodstatněné.

Pokud Agrofert přijde o dotace, bude to nespravedlivé, píše holding předsedovi europarlamentu

Holding Agrofert v otevřeném dopisu předsedovi Evropského parlamentu (EP) Davidu Sassolimu odmítl vyjádření parlamentního výboru pro rozpočtovou kontrolu, podle něhož český premiér Andrej Babiš (ANO) holding kontroluje a je kvůli tomu ve střetu zájmů.