Europoslanci z Výboru pro ústavní záležitosti EP vyslechli irského ministra zahraničí

Irský ministr zahraničí Micheál Martin vystoupil včera před Výborem pro ústavní záležitosti EP (AFCO). Jeho členové se ho snažili přimět k tomu, aby jim přednesl návrh řešení „irského“ problému. Martin nicméně odolal tlaku a řekl, že by bylo kontraproduktivní postupovat příliš rychle.

Irský ministr zahraničí Micheál Martin vystoupil včera před Výborem pro ústavní záležitosti EP (AFCO). Jeho členové se ho snažili přimět k tomu, aby jim představil návrh řešení „irského“ problému. Martin nicméně odolal tlaku a řekl, že by bylo kontraproduktivní postupovat příliš rychle, když se „irské referendum odehrálo teprve před dvěma měsíci“. Místo toho prohlásil, že irská vláda podporuje přístup „krok za krokem“ tj. stavět na kompromisu mezi evropskými partnery.

Smlouva z Nice nebo Lisabonská smlouva?

Nedávné zprávy z irských medií říkají, že druhé referendum před volbami do evropského parlamentu příští rok je velmi nepravděpodobné. Vytváří to tak nejasnou situaci, kdy by se volby měly odehrát na základě smlouvy z Nice, což znamená zvolení 736 europoslanců namísto 751 podle Lisabonské smlouvy.

Europoslanci, kteří podporují Lisabonskou smlouvu, vyjádřili své znepokojení nad touto variantou a většina z nich vyzvala Irsko k ratifikaci před červnem 2009. Německý europoslanec a předseda výboru AFCO Jo Leinen řekl, že „bychom velice rádi viděli Lisabonskou smlouvu schválenou všemi 27 členskými státy před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu“. Také poznamenal, že 24 členských států již Lisabonskou smlouvu ratifikovalo a zbývající dva – Švédsko a Česká republika – tak pravděpodobně brzy učiní.

Přestože jej přímo vyzval europoslanec ALDE Andrew Duff, Martin odmítl spekulovat, kdy nebo jestli se druhé referendum bude konat.

Nicméně potvrdil, že irská vláda by chtěla problém Nice/Lisabon vyřešit na summitu EU příští týden. Objasnilo by to nejen na jakém základě se uskuteční volby příští rok, ale i osvětlilo kolik členů bude mít příští Komise. Podle smlouvy z Nice totiž musí klesnout počet komisařů pod 27 již příští rok, zatímco Lisabonská smlouva předpokládá snížení počtu komisařů na 15 až v roce 2014.

Znepokojení europoslanci znovu zdůraznili, že EU Lisabonskou smlouvu naléhavě potřebuje, aby mohla čelit mnoha globálním problémům jako je současná finanční krize. Někteří přirovnali irský přístup „počkáme a uvidíme“ ke známé hře Samuela Becketta Čekání na Godota, v níž dva hrdinové čekají na někoho, kdo nikdy nepřijde. Rumunský europoslanec Adrian Severin promptně zdůraznil, že „nemůžeme čekat na Godota – Godot nikdy nepřijde“.

Irský ministr zahraničí Micheál Martin tvrdil, že finální návrh, jak odpovědět na irské „ne“, bude představen na prosincovém summitu EU.

Stanoviska

Irský ministr zahraničí Micheál Martin řekl, že „plně chápe nervozitu, kterou pociťuje celá EU ohledně Lisabonské smlouvy“ a Irsko si „je (podle Martina) vědomo očekávání evropských partnerů“.

Europoslanci Inigo Mendez de Vigo (EPP) a Richard Corbett (PES) řekli, že EU musí úzce spolupracovat s irskou vládou, aby bylo nalezeno řešení. „To není irský problém, je to evropský problém,“ řekl Mendez de Vigo.

Europoslanci Jean Luc Dehaene (EPP), Enrique Baron Crespo (PES), Andrew Duff (ALDE) a Johanes Voggenhuber (Zelení/EFA) se zeptali Martina na možné využití finančních zdrojů z USA na podporu kampaně „ne“, jak o tom referoval irský tisk. Andrew Duff se zeptal, zda se irská vláda zaváže k „vyjasnění irských zákonů o financování kampaně před referendy“, aby se vyhnula opakování situace před možným druhým referendem.