Europarlament: Neopomínejte nás v diskusích o diplomatické službě

Kvalita je mnohem důležitější než rychlost, s jakou se bude nová Evropská služba pro vnější činnost (EEAS), vytvářet, řekl Elmar Brok, německý europoslanec, v europarlamentu. Jeho slova jsou důkazem toho, že Brusel o EEAS diskutuje, ale na rozhodnutí zatím nespěchá.

Elmar Brok, německý europoslanec z Evropské lidové strany (EPP), společně se svým kolegou lídrem liberální frakce Guyem Verhofstadtem svolal na úterý (23. března) tiskovou konferenci, kde byla představena jejich společná verze toho, jak by vznikající Evropská služba pro vnější činnost (EEAS) měla vypadat.

Představa obou europoslanců se však diametrálně odlišuje od obsahu dokumentu, který zpracoval tým vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton a který v Bruselu koluje od začátku března (EurActiv 5.3.2010)

Brok a Verhofstadt shodně tvrdí, že jejich text reprezentuje názor širokého spektra politických frakcí v Evropském parlamentu. Jejich slovům dal za pravdu Adrian Severin, bývalý rumunský ministr zahraničí a současný poslanec z frakce socialistů (S&D), který se tiskové konference také účastnil.

Ve srovnání s představou „ministryně zahraničí EU“, europoslanci navrhli, aby diplomatická služba měla užší propojení s Evropskou komisí. Požadují také, aby na funkci lady Ashton bylo odkazováno jako na vysokou představitelku a místopředsedkyni Evropské komise, tedy obě funkce, které baronka zastává.

Větší propojení EEAS s Komisí, navrhují poslanci

„Pochopitelně, že EEAS nemůže být ´instituce´ v tom smyslu, jak o nich hovoří zakládající smlouvy,“ argumentuje Brok. „Nemůže být ani ´agenturou´, ale ani ´úřadem´, jelikož jejich pravomoci jsou zase příliš omezené a specifické.“

„Z důvodu, že ani jedna ze zmíněných možností nemůže fungovat, EEAS musí být propojena s již existující institucí,“ pokračoval eurposlanec. „S ohledem na to, že většina povinností budoucí EEAS spadá do současných kompetencí Komise (včetně rozvojové pomoci a sousedské politiky), která má tak nezbytné know-how jak v administrativních, tak rozpočtových záležitostech, je jasné, že EEAS a Evropská komise by měly být propojeny.“

Europoslanec se ve svém projevu ohradil proti tomu, co sám označil za „francouzský styl“, ve kterém by své pravomoci podle návrhu vysoké představitelky Ashton vykonával generální tajemník. Podle Broka by evropskou zahraničí politiku řídil jako „pavouk svou síť“.

Poslanci proto navrhli, aby baronka Ashton měla k dispozici tři zástupce: první by měl na starosti bilaterální záležitosti, druhý multilaterální a třetí by řídil krizový management.

Tokání Ashton s Parlamentem

Později po skončení tiskové konference, lady Ashton, která navštívila parlamentní výbor pro zahraniční záležitosti, poslance ujistila, že jejich instituce bude do diskuse o rodící se evropské zahraniční službě plně zapojena.

„Nejenže sdělíte svůj názor na EEAS, ale budete hrát i důležitou roli ohledně rozpočtu a v případě přijímání finančních a personálních změn budete rozhodovat v proceduře spolurozhodování (s Radou EU – pozn. redakce),“ ujistila europoslance šéfka unijní diplomacie.

Na otázku Kristiana Vigenina (S&D) z Bulharska, jak baronka hodlá zajistit „geografickou rovnováhu při obsazování postů, která je důležitá zejména pro nové a malé členské země“, Ashton reagovala slovy, že „všechny členské státy budou zastoupeny, ale potrvá to“.

Nakonec lady Ashton přítomné členy výboru ujistila, že se europoslancům dostane zvláštního zacházení při jejich cestách do zahraničí. „Vedoucí delegací vám budou k dispozici, pokud se záležitosti, které mají na starosti, budou projednávat v Evropském parlamentu,“ uvedla vysoká představitelka a dodala, že „všechny delegace spadající pod EEAS budou instruovány, aby podpořily oficiální návštěvy členů Evropského parlamentu.“

Podle vyjádření některých diplomatů, je nepravděpodobné, že summit, který probíhá v těchto dnech (25.-26. března), bude záležitosti EEAS projednávat. Na druhou stranu Evropská rada je jediná instituce, která může týmu lady Ashton prodloužit lhůtu na odevzdání finálního návrhu evropské diplomatické služby, který byl stanoven na 30. dubna.

Otázku, zda se zvládne formální návrh předložit ve stanoveném termínu, Ashton europoslancům nezodpověděla.