EU zahajuje dnes mezivládní konferenci o evropské Smlouvě

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso; zdroj: Evropská komise

Dnes začne v Bruselu mezivládní konference, na jejímž konci stojí nová evropská Smlouva. Ta přinese v první řadě změnu v institucionálním uspořádání EU a změnu v rozdělení hlasovacích práv. V souvislosti s přípravou nové Smlouvy se pod tlakem opozice ocitla britská vláda. Podle konzervativců by o Smlouvě měli občané rozhodnout v referendu.

Portugalské předsednictví dnes formálně zahájí mezivládní konferenci. Dnešním dnem tak oficiálně začíná jednání o změně institucionálního rámce EU, na níž se dohodli čelní představitelé členských států po jedenáctihodinovém vyjednávání na červnovém summitu v Bruselu.

Mezivládní konference začne v poledne na okraji setkání ministrů zahraničí dnes v Bruselu. Konferenci zahájí krátký formální ceremoniál, jehož se zúčastní předseda Komise José Manuel Barroso a místopředsedkyně Komise Margot Wallstöm, která je zodpovědná za oblast komunikační politiky EU. Za ČR se setkání zúčastní místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Úkolem mezivládní konference je převést politickou dohodu z červnového summitu do podoby nové smlouvy a připravit nový text, který pozmění stávající smlouvy. Jednání by podle plánu mělo skončit před říjnovým summitem v Lisabonu, na němž evropští leadeři formálně schválí konečný návrh. Schválený text musí poté ratifikovat všech 27 členských států. Tento proces by měl skončit před volbami do Evropského parlamentu v roce 2009.

Mezivládní konference ale představuje ale mnohem více než jen právní problém. Nový text je podroben ostré kritice, neboť podle mnoha politiků je až příliš podobný evropské ústavní smlouvě, kterou v roce 2005 odmítli francouzští a nizozemští voliči ve všelidových hlasováních. Kritici proto požadují, aby výsledný text schválili občané v referendu.

Britští konzervativci argumentují tím, že změny jsou příliš veliké na to, aby o nich mohli politici rozhodnout bez souhlasu veřejnosti. „Budeme neustále vyvíjet tlak na Gordona Browna aby s britskými občany jednal na rovinu a nabídnul jim referendum, které jim slíbila tato vláda,“ uvedl konzervativní poslanec Timothy Kirkhope.

Cestou referenda se rozhodlo jít Irsko, které je tak dosud jedinou zemí, jež vyhlásila tento způsob ratifikace.

Podle Komise bude ale úkol mezivládní konference zcela odlišný od předchozích setkání, neboť mandát, který schválili čelní představitelé EU v červnu, je „extrémně konkrétní“ a detailní.

Předseda Evropské komise Barroso vyzval vlády k „odsunutí diskuse o institucionální reformě stranou tak, abychom mohli svou energii zaměřit na přípravu politické reformy k prospěchu všech občanů“.

Na dnešním setkání se neočekávají žádná vystoupení členských zemí k nové Smlouvě. Portugalské předsednictví rozdá jednotlivým delegacím návrh textu celé Smlouvy. První jednání na mezivládní úrovni by se mělo odehrát na neformální schůzce ministrů zahraničí ve dnech 7.-8. září.