EU vítá dohodu o vytvoření koaliční vlády na Ukrajině

Komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldner přivítala dohodu o sestavení koaliční vlády mezi proevropsky orientovanými politickými stranami na Ukrajině. Obě strany uvedly, že mají dost hlasů na to, aby umožnily Julii Tymošenkové získat post premiérky.

Dohoda o sestavení koaliční vlády byla podepsána včera krátce po zveřejnění konečných výsledků ukrajinských parlamentních voleb. „Oranžový“ blok Julie Tymošenkové a Juščenkova strana Naše Ukrajina budou mít v novém parlamentu těsnou většinu.

„To umožní zemi se odpoutat od ničivých krizí a konfliktů ve vládě a otevřít novou cestu k budoucímu pokroku. Nový parlament a budoucí vláda by se měly sjednotit kolem národních priorit a chránit jednotu národa,“ prohlásil prezident Juščenko 15. října.

Evropská unie má velkou důvěru v to, že koalice vedená ikonou „oranžové revoluce“ Julií Tymošenkovou pomůže zemi překonat politickou krizi, která byla způsobena rivalitou prozápadně orientovaného prezidenta Juščenka a proruského premiéra Janukovyče.

„Budoucí vláda má před sebou důležité výzvy, když bude Ukrajina pokračovat v ústavních, politických a ekonomických reformách. Evropská komise stojí po boku Ukrajiny, když bude v reformách pokračovat,“ uvedla včera komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldner.

Tento týden se EU zavázala k dalšímu kolu rozhovorů s Ukrajinou o nové „posílené spolupráci“, která by měla zahrnovat oblast volného trhu, větší spolupráci v oblasti energetiky a vstup Ukrajiny do Světové obchodní organizace.

Tymošenková se rychle snažila zmírnit obavy, že by se mohla zopakovat situace po minulých parlamentních volbách v roce 2004. Řekla: „Z toho, k čemu došlo v předchozích letech, jsme učinili závěry. Přesně víme, co dělat, přesně víme, jak to dělat a s jakým týmem.“