EU se na summitu dohodla o prodloužení období reflexe

ústavní smlouva

Čelní představitelé členských zemí EU se na svém pravidelném setkání v Bruselu shodli na tom, že Evropa bude hledat východisko z patu způsobeného odmítnutím ústavy v referendu ve Francii a Nizozemsku. Období reflexe se tak prodlouží ještě o další rok.

Souvislosti:

Rok po neúspěchu ratifikace evropské ústavní smlouvy ve dvou zakládajících členských zemích EU se Unie ponořila do ročního období reflexe, které mělo přinést odpověď na otázku, jaký bude další přístup Evropy k ústavě.

Po roce „reflexí“ se však ukazuje, že jeden rok členským zemím nestačil. Vrchní představitelé EU, kteří se účastní summitu, se rozhodli, že si k analyzování současného stavu vezmou ještě jeden rok. Podle listu Financial Times však mnoho účastníků summitu přiznává, že toto rozhodnutí znamená faktický konec ústavní smlouvy v její současné podobě.

Témata:

Evropský summit stanovil jako nejzazší období pro vyřešení současné situace konec roku 2008. Evropská ústava v sobě zahrnovala i změnu současného systému rozhodování v institucích Evropské unie. Pokud konsenzu nad podobou institucí nedosáhne EU včas, může to ohrozit její další rozšiřování na východ. Snížení flexibility a efektivity rozhodování přitom přineslo již rozšíření o desítku nových členů v roce 2004. Pokud bude Evropa se změnou ¨způsobu rozhodování ve svých institucích dále otálet, může to ohrozit vstup dalších zemí, čekajících na prahu Unie.

Německo, které bude v prvním pololetí příštího roku předsedat EU, má do příštího letního summitu připravit zprávu o stavu diskusí nad osudem ústavní smlouvy. Zpráva má sloužit jako základ pro další rozhodování o tom, jak pokračovat v reformním procesu. Předpokládá se přitom, že nutné kroky musí být podniknuty nejpozději v druhé polovině roku 2008, kdy bude v čele EU Francie.

Přístup k otázce ústavní smlouvy se mezi zeměmi liší. Některé země, mezi nimiž je Velká Británie, Francie nebo Nizozemsko, by dokument rády zbavily názvu „ústava“ a při jeho přepracování by se chtěly soustředit zejména na změnu institucí. Druhá skupina zemí, mezi nimiž jsou Německo nebo Itálie, by ráda ponechaly text ústavní smlouvy co nejblíže původní verzi. Většina zemí se však shoduje na tom, že podstatná část dokumentu by měla zůstat zachována.

Stanoviska:

Český prezident Václav Klaus, který přijel na summit místo odstupujícího premiéra Jiřího Paroubka, s odložením řešením situace vzniklé kolem ratifikace ústavní smlouvy souhlasil. Podle diplomatických zdrojů citovaných ČTK se Klaus vyjádřil, že tato věc Českou republiku zajímá jen málo – na ratifikaci v nejbližší době nechystá. Prezident po skončení jednání včera večer uvedl, že prodloužení období reflexe znamená oddálení formálního ukončení ratifikačního procesu.

Šéf české diplomacie, lidovecký ministr Cyril Svoboda včera na adresu ústavní smlouvy pro ČTK uvedl: „Evropská unie nyní potřebuje léčbu z europesimismu a euroskepse“. Podle jeho mínění je ústava pouze nástroj. O podobě EU a jejím chodu však rozhodují její občané a politici. Jejich úkolem je podle Svobody dodat Společenství novou energii a přesvědčit veřejnost, že „Pětadvacítka“ funguje. „Pokračovat teď v ratifikaci – bez ničeho dalšího – by byla podle mne hloupost, protože by to bylo neúspěšné,“ řekl ČTK Svoboda.

Na adresu dalšího rozšiřování EU uvedl předseda Evropské komise José Manuel Barroso: „Nemůžeme říci „ano“ rozšíření a přitom nezměnit instituce, které nám umožní efektivnější fungování v rozšířené Evropě.“

Další kroky:

Na summitu, který se bude konat za rok, má být předložena zpráva o stavu diskusí o podobě budoucí ústavy.

Dnes mají vysocí představitelé zemí Pětadvacítky rozhodnout o časovém plánu, na jehož konci bude návrh dokumentu, který nahradí kontroverzní ústavu.