EU odložila podpis asociační dohody se Srbskem

Ministři zahraničí EU se včera rozhodli odsunout podpis Stabilizační a asociační dohody se Srbskem přinejmenším do doby, než proběhne druhé kolo srbských prezidentských voleb. To se koná příští neděli. Konkrétní datum podpisu dohody ovšem ministři neuvedli.

Uzavření Stabilizační a asociační dohody je prvním krokem na cestě k získání statusu kandidátské země. Ministři Sedmadvacítky včera ale rozhodli, že namísto uzavření Stabilizační dohody nabídnou Srbsku dohodu o liberalizaci vzájemného obchodu. Dohoda by měla zároveň zjednodušit vízová pravidla pro srbské občany cestující do EU a posílit spolupráci v oblasti vzdělávání. Očekává se, že smlouva bude podepsána 7. února 2008, krátce po závěrečném kole prezidentských voleb, které se odehraje 3. února.

Evropská unie a Srbsko parafovaly Stabilizační a asociační dohodu již 7. listopadu 2007, ale Komise a některé členské státy vznesly námitky proti podpisu jakékoliv smlouvy do doby, než Srbsko začne plně spolupracovat s válečným tribunálem v Haagu a vydá válečné bývalé válečné zločince jako je Ratko Mladić, bývalý bosensko-srbský velitel, který čelí obvinění z genocidy.

Z prvního kola srbských prezidentských voleb, které se odehrálo 21. ledna 2008, vzešel jako vítěz Tomislav Nikolić, člen Srbské radikální strany, který získal 39,6% všech hlasů zatímco jeho hlavní soupeř, prozápadně orientovaný Boris Tadić, člen Demokratické strany, získal 35,5%.

Volby se konají v atmosféře blížícího se jednostranného vyhlášení nezávislosti ze strany srbské provincie Kosovo. Oba prezidentští kandidáti se staví proti nezávislosti Kosova, ale zatímco Nikolić zaujímá radikálnější postoje a dává přednost bližšímu spojenectví s Ruskem (které Srbsko v jeho postoji vůči Kosovu podporuje), postoj Tadiće je vnímán jako liberálnější a proevropský.

Členské státy EU se dlouhodobě snaží nalézt společný postoj k budoucnosti Kosova. Přestože však řada zemí vyhlášení nezávislosti podporuje, jiné země, jako Kypr, Řecko, Španělsko nebo Slovensko, zaujímají k této otázce rezervovaný postoj, neboť se obávají, že by tím vznikl precedent, který by povzbudil menšiny na jejich území.