EU je zase o krůček blíž k rozpočtu pro rok 2011

Evropské unii rozpočtové provizorium nakonec přeci jen možná nehrozí. Výborem Evropského parlamentu pro rozpočtové záležitosti totiž včera (8. prosince) prošel upravený návrh Evropské komise na rozpočet pro rok 2011. Dokument musí ještě schválit plénum a členské státy EU.

Unie se dostala do rozpočtové krize poté, co v listopadu zkrachovala jednání mezi Evropským parlamentem a Radou EU (EurActiv 16.11.2010). Rozhovory se zasekly především na otázce posílení role europarlamentu v sestavování víceletého finančního rámce (pro období 2014-2020), hledání budoucího zdroje příjmů, jinými slovy tzv. vlastního zdroje rozpočtu, nebo míře flexibility v rámci dlouhodobé finanční perspektivy EU. Evropská komise proto vypracovala nový návrh rozpočtu a předložila ho jak Parlamentu, tak Radě ministrů (EurActiv 29.11.2010). 

V případě, že by se institucím nepodařilo do konce roku najít kompromisní řešení, bude se Evropská unie od Nového roku řídit systémem tzv. „prozatímní dvanáctiny“. Základní princip tohoto rozpočtového provizoria spočívá v tom, že na každou kapitolu rozpočtu bude měsíčně vynaložena jedna dvanáctina rozpočtu na rok 2010 (případně méně, pokud je návrh rozpočtu pro konkrétní kapitolu nižší). Ohroženy by ale byly nové iniciativy EU – např. nedávno spuštěná diplomatická služba EU (EurActiv 30.11.2010), a také by byly zmraženy prostředky, které jsou vypláceny z evropských fondů. 

Po včerejším hlasování ve výboru europarlamentu pro rozpočtové záležitosti se situace jeví již mnohem nadějněji. Nyní už zbývá, aby rozhodnutí tohoto výboru potvrdilo plénum, které se sejde příští týden ve Štrasburku, a členské státy. 

Podle zdrojů z blízkosti europoslanců, které oslovil bruselský server EuropeanVoice.com, se právě mezi nimi rýsuje politická deklarace, která by měla být zveřejněna během následujících dnů. Mezi její autory se řadí Belgie, země, jež v současné době předsedá Radě EU, společně se státy, které budou stát v čele EU v průběhu příštích měsíců – Maďarskem, Polskem a Dánskem. 

Shody i neshody 

Jednání o kompromisu mezi institucemi, která hlasování v europoslaneckém výboru předcházela, vedl belgický premiér Yves Leterme a předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. Obě strany se nakonec shodly na míře navýšení příštího rozpočtu, o nějž v minulosti vedly spory. Europoslanci totiž požadovali, aby byl objem financí EU pro příští rok navýšen o 6 % (Komise původně navrhovala 5,9% navýšení), zatímco členské státy prosazovaly navýšení mnohem nižší (2,9 %).  

I tak ale určité neshody stále přetrvávají. Některé politické frakce v Evropském parlamentu, mezi nimi Zelení, Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D) a Aliance liberálů a demokratů (ALDE), stále požadují například větší flexibilitu v přesouvání neutracených prostředků v rámci evropských fondů.  

Z tohoto důvodu byly i některé citlivé otázky, jako je právě vyšší míra flexibility nebo financování Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru ITER, odloženy na další zasedání rozpočtového výboru, které se bude konat na začátku příštího týdne.