Estonsko plánuje ratifikaci evropské ústavy v květnu

ústavní

Estonský parlament by měl jednat o návrhu evropské ústavní smlouvy v květnu. Vláda na počátku tohoto týdne rozhodla, že dokument předloží parlamentu ke druhému čtení.

Estonský parlament se poprvé návrhem evropské ústavní smlouvy zabýval v únoru 2006. Druhé čtení znamená ukončení ratifikačního procesu. Estonský ministr zahraničí Urmas Paet při zahájení ratifikace evropské ústavní smlouvy prohlásil: „S tímto ratifikačním procesem ukazujeme dalším členským státům EU, že Unie ústavu potřebuje.“

Rozhodnutí uzavřít ratifikaci evropské ústavy schválila koaliční vláda premiéra Andruse Ansipa. Vláda je tvořena třemi stranami, které mají od voleb v dubnu 2005 v estonském parlamentu většinu. Jedná se o Reformní stranu (Reformierakond), která prosazuje liberalizaci ekonomiky, o Stranu středu (Keskerakond) pohybující se v levém středu a o Lidovou unii (Rahvaliit) hájící zájmy zemědělského venkova.

Podle původního harmonogramu by měl být proces ratifikace evropské ústavní smlouvy dokončen na podzim tohoto roku. Loňské odmítnutí dokumentu francouzskými a holandskými voliči ale znamenal pozastavení ratifikačního procesu v některých zemích a evropští představitelé se rozhodli zahájit tzv. období reflexe. Dalším osudem evropské ústavní smlouvy by se měla zabývat Evropská rada v červnu.

Evropská ústavní smlouva byla dosud ratifikována ve čtrnácti zemích. Kromě Estonska také Finsko uvažuje o předložení dokumentu parlamentu k ratifikaci ještě během rakouského předsednictví. Obnovit debatu o evropské ústavě chce také Angela Merkel, a to v rámci předsednictví Německa v EU, které bude probíhat v prvním pololetí roku 2007 (viz Merkel podpoří evropskou ústavu).