Do obnovy Evropy musíme více zapojit regiony, žádá předseda Evropské rady Michel

© EPA

Předseda Evropské rady Charles Michel chce, aby se do různých procesů na úrovni EU více zapojily regiony. Zdůraznil především přípravu národních plánů obnovy a Konferenci o budoucnosti Evropy.

Už od začátku pandemie volají lokální politici po tom, aby měli větší slovo při „tvarování“ a správě post-covidové Evropy. Regionální samosprávy si často stěžují na to, že jsou málo zapojené do přípravy národních plánu obnovy, na základě kterých se rozhoduje o rozdělení 672,5 miliard eur z tzv. fondu obnovy.

A nejde jen o pocit. Nedávná studie ukázala, že většina lokálních a regionálních orgánů je do definování priorit a cílů národních plánů obnovy zapojena jen okrajově.

Přijatá legislativa k fondu přitom uvádí, že různí stakeholdeři a občanská společnost do tohoto procesu zapojeni být musí.

„Tento článek (legislativy) říká, že stakeholdeři mají být zapojeni. Ve skutečnosti se to ale neděje, a pokud ano, tak pouze formálně, bez skutečného dopadu,“ nechal se slyšet pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Starosta francouzské obce Coulaines a lídr socialistů ve Výboru regionů Christophe Rouillon má podobný názor.

„Top-down model rozhodování není efektivní,“ řekl k současným procesům na národní úrovni a jako příklad dal tzv. evropský semestr – rámec pro koordinaci ekonomických politik napříč EU.

Video: České regiony chtějí být v EU více slyšet, vláda má na to jim to ulehčit

České kraje, města a obce mají řadu nápadů, jak posílit svůj hlas na evropské úrovni. Národní úroveň by jim v tom mohla pomoct, podle zástupců regionů je to totiž i v jejím zájmu. Sledujte záznam z debaty serveru EURACTIV.cz.

Potřebujeme vaši podporu

Předseda Evropské rady Charles Michel ujistil lokální a regionální lídry, že bez nich „nelze uspět“. Poznamenal, že podporuje myšlenku většího zapojení regionů do přípravy národních plánů obnovy a zavázal se, že bude pracovat na tom, aby se tak stalo.

„Můžete se mnou počítat,“ řekl Michel a dodal, že lokální politici mají „jasný přehled o situaci v terénu“. Pokud chtějí členské země investovat efektivně, podle předsedy Evropské rady potřebují podporu regionů.

Větší zapojení regionů by mělo platit také pro Konferenci o budoucnosti Evropy, myslí si sociálnědemokratický člen regionálního parlamentu portugalských Azorských ostrovů Vasco Ilídio Alves Cordeiro.

„Konference musí ukázat, jak Evropa v konkrétních oblastech funguje,“ řekl Alves Cordeiro. „V tomto jsou regionální aktéři nenahraditelní,“ dodal. Směrem k Michelovi zdůraznil, že „stále více spoléháme na to, že vyzdvihnete úlohu regionů.“

Konference o budoucnosti Evropy by mohla začít v květnu, změna Smluv není v plánu

Diskuse o dalším směřování Unie už klepe na dveře. Jak bude očekávaná Konference o budoucnosti Evropy probíhat?

Konference musí být srozumitelná

Pokud jde o Konferenci, Michel se obává, aby se nestala „pouze další byrokratickou konferencí“, která vyplodí „nesrozumitelný žargon.“ Tomu je podle něj třeba zabránit, jinak dojde ke ztrátě kontaktu s občany.

K propojení s lidmi EU podle Michela opravdu potřebuje podporu lokální politiky. „Poselství se musí dostat až na lokální úroveň, a reakcím musíme naslouchat,“ řekl.

„Výbor regionů není tiskovou agenturou EU, ale jejím spojovacím článkem,“ uzavřel Charles Michel.

Zlepšit evropské zákony pomáhá síť regionálních center. V Česku o ně není zájem

Výbor regionů spouští druhou generaci „regionálních hubů“, které mají Unii pomoct lépe reflektovat zkušenosti lokálních a regionálních aktérů při přípravě legislativy. České hráče byste v seznamu hledali marně.