Do konce srpna vznikne v Česku návrh zákona o regulaci lobbingu

Vicepremiérka Karolína Peake (VV); zdroj: Vláda ČR

Česká republika by již brzy mohla mít zákon regulující lobbing. Měl by přinést transparentnost do kontaktů státních představitelů se zástupci zájmových skupin a stanovit definice v rámci oblasti lobbingu. Vicepremiérka Karolína Peake by měla návrh zákona představit do konce srpna, rozhodla dnes (4. dubna) vláda. Někteří odborníci se ale domnívají, že samotný zákon pro regulaci lobbingu nestačí.

Čeští ministři na svém dnešním zasedání vyslovili souhlas s návrhy pro regulaci lobbingu, které vycházejí z vládní protikorupční strategie. Kabinet rozhodl, že vicepremiérka a předsedkyně Legislativní rady vlády Karolína Peake (VV) má do konce srpna vypracovat předběžnou podobu příslušného zákona s několika variantami ve sporných bodech.

Vláda si klade za cíl zprůhlednit vztahy mezi politiky a úředníky na jedné straně a osobami zabývajícími se lobbingem na straně druhé. Zákon by měl také přinést definici samotného pojmu „lobbing“ a určit, kdo má být za lobbistu považován. Vymezeny by také měly být oblasti, v nichž má být lobbing považován za nepřípustný. Mezi ně by mělo patřit například veřejné nebo trestní a soudní řízení.

Pod kontrolou

Peake ve svých podkladech pro přípravu zákona navrhuje zavést registr lobbistů vedený speciálním orgánem pro kontrolu. Tomuto úřadu by lobbisté museli oznamovat své lobbistické kontakty a také finanční zprávy o svých příjmech a výdajích za lobbing. Politici by zase měli mít povinnost vést si elektronický diář svých schůzek, ke kterému by měl přístup úřad nebo by byl zcela veřejný. Jasno by také mělo být v tom, jaké organizace jednotliví lobbisté zastupují.

V případě, že by byl registrovaný lobbista jmenován či zvolen do veřejné funkce, bude muset svoji lobbistickou činnost okamžitě ukončit. Naopak po skončení výkonu veřejné funkce nebude podle zákona možné zabývat se lobbingem po dobu dvou let.

Legislativa by tak měla předcházet tzv. „jevu otáčivých dveří“, tedy případům, kdy se politici a státní úředníci ihned po ukončení své funkce stávají lobbisty.

Jestliže bude nový zákon přijat, zasáhne vedle vrcholných politiků také starosty, primátory nebo hejtmany.

Návrh by podpořila i opozice. Místopředseda ČSSD Michal Hašek médiím řekl: „Jestli vláda skutečně bude myslet vážně otázku regulace lobbingu na centrální a např. regionální i místní úrovni, znamená to, že by bez problému mohl fungovat i řadu let.“

Dětinský pokus

Regulace lobbingu je v České republice poměrně novým tématem. Podle odborníků je ve vyspělých demokraciích považován za součást demokratického procesu a probíhá na základě transparentních pravidel.  V českém povědomí je však často spojován s korupcí.

„Lidé chápou lobbing jako něco negativního, téměř jako trestnou činnost a často si ho spojují s korupcí. Přitom ale jde o zcela legitimní nástroj, jehož prostřednictvím může člověk prosazovat své zájmy a zároveň přispívat ke kvalitě legislativy,“ prohlásila v létě v rozhovoru pro EurActiv poslankyně za Věci veřejné Lenka Andrýsová, která během minulého jara iniciovala sérii expertních stolů, jejichž tématem byla právě regulace lobbingu.

Podle jejích slov je proto správné, aby v České republice vznikl zákon, který by činnost lobbistů částečně legitimizoval.

Jeden z nejzkušenějších bruselských lobbistů Daniel Guéguen však již dříve EurActivu řekl, že samotná registrace lobbistických schůzek k větší transparentnosti nevede a že takové pokusy o regulaci jsou podle něj „dětinské“. Také Andrýsová souhlasí s tím, že jediný zákon o regulaci lobbingu je sám o sobě nedostačující.

Na evropské úrovni již existuje tzv. rejstřík transparentnosti, tedy registr osob, které se zabývají činnostmi zaměřenými na ovlivňování rozhodovacích procesů EU. Začal fungovat v červnu minulého roku (EurActiv 12.5.2011).