Do Bruselu pomalu přichází změna

V budoucí Evropské komisi může být až 20 nových tváří, neboť od většiny jejich současných členů se očekává, že opustí evropskou exekutivu z vlastní iniciativy či z důvodu politických změn ve vlastním státě.

Za předsedu Komise Josého Barrosa není žádná vhodná alternativa a on sám by rád zůstal v této funkci, avšak většina ostatních komisařů bude povolána zpět do svých států

Podle zdrojů portálu EurActiv má zůstat na další funkční období jen 5 dalších komisařů. Mezi ně patří Ital Antonio Tajani, komisař pro dopravu, který by rád zůstal v dosavadní funkci, Estonec Siim Kallas (administrativa a boj proti podvodům), Fin Olli Rehn (rozšíření), Viviane Reding z Lucemburska (informační společnost a média) a Meglena Kuneva z Bulharska (ochrana spotřebitele).

I Slovinec Janez Potočnik (věda a výzkum) a Lotyš Andris Piebalgs (energetika) mají šanci získat podle zdrojů nabídku na druhý mandát.

Přestože i jiní komisaři by rádi pokračovali, jako například britská komisařka pro obchod Catherine Ashton, chybí jim podpora jejich vlastní vlády.

Německý poslanec a šéf evropských socialistů Martin Schulz se může být stát příštím předsedou Evropského parlamentu na dobu dvou a půl roku. Poté by ho mohl vystřídat na další dva a půl roku dosavadní předseda Výboru pro zahraniční věci Jacek Saryusz-Wolski, středopravicový polský poslanec a bývalý vyjednávač pro polské přistoupení k EU.

Podle neověřených zpráv by se Tony Blair mohl stát prvním stálým předsedou Evropské unie. Tuto funkci má vytvořit Lisabonská smlouva. Údajně má podporu klíčových evropských státníků včetně francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Nizozemec Jaap de Hoop Scheffer, současný generální tajemník NATO, by se mohl stát prvním „Vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku“. Tato funkce je jedna z dalších nových pozic, které vytváří Lisabonská smlouva a slučuje dosavadní funkci komisařky pro vnější vztahy Benity Ferrero-Waldner a pozici vysokého představitele EU pro SZBP v současnosti zastávané Javierem Solanou.

De Hoop Scheffera by mohl nahradit dánský premiér Anders Fogh Rasmussen, polský ministr zahraničí Radek Sikorski nebo český místopředseda vlády Alexandr Vondra.

Ve Francii byl do čela evropské kandidátky za vládnoucí středopravicovou stranu UMP prezidenta Nicolase Sarkozyho za pařížskou oblast vybrán ministr zemědělství Michel Barier. Avšak tento bývalý komisař pro regionální politiku by se rád vrátil do Bruselu, kde se již poohlíží po zásadním hospodářském portfoliu. Pokud bude zvolen do Parlamentu, může přenechat své místo Rachidě Dati, současné ministryni spravedlnosti, která je na kandidátce jako druhá.