Delors: Němci, zajímá vás ještě Evropa?

Jacques Delors, předseda Evropské komise v letech 1985-1994; Zdroj: Evropská komise

Zeptal se, aniž by přímo jmenoval německou kancléřku Angelu Merkel, během svého projevu k 20. výročí sjednocení Německa v Evropském parlamentu Jacques Delors, bývalý předseda Evropské komise.

Delors, bývalý předseda Evropské komise v letech 1985 až 1994 a jeden z architektů jednotné evropské měny a východního rozšíření, apeloval na německou vládu, aby nerezignovala na své závazky v projektu sjednocené Evropy a připomněl zásluhy Německa na evropské integraci v 90. letech.

Ocenil prozíravost německých politiků v době německého sjednocení a vyzdvihl především roli tehdejšího německého kancléře Helmuta Kohla. Ten podle Delorse prokázal velkou politickou odvahu, když se rozhodl vzdát se německé marky, symbolu německé ekonomické síly. Posílil tím tak pozici Německa v Evropě a ve světě.

„Jsou hodnoty, které nám tu zanechali otcové Evropy, stále dominantní? Odkazem, který nám tu zanechali, je hlavně otázka, proč chceme být spolu, spíš než různé smlouvy a dohody mezi institucemi.“

Delors také hovořil o závazcích Německa posouvat evropské projekt dál. Alternativou může být podle něho jen bezcílné přežívání pomocí kompromisů, které nenabízí dlouhodobou perspektivu do budoucna.

Kancléřka Merkel byla v minulosti například kritizována za váhavý postoj při vytváření záchranného mechanismu pro krachující řeckou ekonomiku. Německé zdlouhavé rozhodování oslabilo euro a v Německu oživilo hlasy volající po návratu k marce a plné národní suverenitě.

Také francouzsko-německý tandem, pokládaný tradičně za motor Evropské unie, ztratil po nástupu kancléřky Merkel a prezidenta Sarkozyho svůj dřívější elán. Vztahy obou státníků jsou v mnoha ohledech minimálně složité.

Delors, jehož dcera Martine Aubry vede ve Francii opoziční Socialistickou stranu, se názorově rozchází s prezidentem Sarkozym i jeho předchůdcem Jacquesem Chiracem. Ukázalo to i jeho vyloučení z expertní komise, která připravovala evropskou ústavní smlouvu. Svým zklamáním z obou francouzských politiků se netajil ani v rozhovoru pro EurActiv v minulém roce (EurActiv 3.12.2009).

Ve svém projevu před Evropským parlamentem Delors Francii nekomentoval.