ČR ratifikuje novou smlouvu EU parlamentní cestou

Alexandr Vondra, zdroj: Evropská komise

Včera schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR návrh opoziční ČSSD, podle kterého by měla vláda předložit novou smlouvu EU k ratifikaci Parlamentu ČR.

Poslanecká sněmovna na návrh opoziční ČSSD včera požádala vládu, aby jí neprodleně předložila novou smlouvu k ratifikaci. Na nové smlouvě EU se shodli během nedávného summitu představitelé členských zemí a k jejímu oficiálnímu podpisu by mělo dojít již 13. prosince. Dle všech předpokladů by měla vstoupit v platnost po ratifikaci ve všech členských státech během roku 2009.

Nyní se zdá, že ve členských zemích kromě Irska, kde referendum předpokládá ústava, bude smlouva schválena parlamentní cestou. Pro návrh KSČM, který požadoval svolání referenda v ČR, se včera vyslovilo jen 28 poslanců. Poslanec za ODS Vlastimil Tlustý, jenž návrh komunistů  podpořil, tvrdí, že nová smlouva je stejná jako návrh odmítnuté euroústavy a dodal: „Přinejmenším obě dvě největší strany, tedy ČSSD a ODS, před volbami takovéto referendum o takhle zásadním dokumentu slibovaly.“

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) je nicméně jiného názoru, protože nová smlouva podle něj nemá ústavní charakter. Reformní smlouva bude pouze doplňovat zakládající smlouvy EU. Také Lubomír Zaorálek (ČSSD) o Reformní smlouvě řekl: „Rozhodně není o transferu moci z národních vlád do Bruselu.“

Ratifikační proces všech velkých smluv EU trval v průměru 18 až 24 měsíců. První zemí, která by Reformní smlouvu mohla schválit by se mohla stát Francie, protože francouzský prezident Nicolas Sarkozy by ji chtěl předložit francouzskému parlamentu ještě před koncem letošního roku.