ČR se proti evropské ústavě nepostaví, říká Topolánek

Mirek Topolánek a José Manuel Barroso

Český premiér Mirek Topolánek se během své dvoudenní návštěvy Bruselu setkal s předsedou Komise José Manuelem Barrosem. Česká republika podle premiéra nebude ústavu vycházející z původního textu blokovat, nebude ale ani nikam spěchat.

Poté, co zejména z řad nejsilnější vládní strany, ODS, zaznívalo, že euroústavu bude třeba přepracovat a připravit tak zcela nový dokument, se koaliční strany 22. února dohodly na společném postupu. Podle něj Česká republika bude nadále prosazovat vytvoření „přehlednějšího, transparentnějšího a jednoduššího“ textu, připouští ale, že dokument „bude vždy vycházet z toho, co bylo napsáno“ (viz článek Vláda přijala oficiální postoj k euroústavě, EurActiv.cz, 23.2.2007)

Tento nový postoj přednesl včera přednesl premiér Topolánek během své dvoudenní návštěvy Bruselu předsedovi Evropské komise Barrosovi. Česká republika podle něj nebude ústavu blokovat, nebude ale s jejím schválením ani nijak pospíchat. Premiér novinářům po skončení setkání oznámil, že nelze ani vyloučit, že se členské země EU časem shodnou na redukovaném textu ústavní smlouvy.

Premiér ovšem zdůraznil, že „kvalita textu je důležitější než nějaký tvrdý termín“. Topolánek dal podle informací ČTK Barrosovi najevo, že česká vláda bude podporovat spíše redukovanou verzi ústavy.

S předsedou Komise se Topolánek shodl na tom, že reforma evropských institucí, jež tvoří jádro navrhovaného textu, nemůže představovat cíl, ale spíše prostředek k fungování Evropské Unie. Česká vláda z toho důvodu nové jednání o ústavě vítá a bude v nich aktivní. Píší o tom Hospodářské noviny.

Barroso postoj české vlády přivítal a prohlásil, že takový přístup očekává od všech členských zemí EU.

Topolánek včera také jednal v sídle NATO o umístění amerického radaru v České republice. Dnes jej čeká vystoupení na konferenci Hnutí pro evropskou reformu, kterou vloni založil s předsedou britských konzervativců Davidem Cameronem.