Chorvaté řekli EU v referendu „ano“

zdroj: Wikimedia Commons

V Chorvatsku se včera (22. ledna) konalo referendum o vstupu do Evropské unie. Připojení své země k Unii podpořily dvě třetiny zúčastněných voličů. Pokud ratifikace přístupové smlouvy členskými státy proběhne bez větších komplikaci, mohlo by se Chorvatsko stát 28. členem EU již 1. července 2013.

Ve včerejším referendu rozhodli chorvatští občané o vstupu své země do Evropské unie. Po přepočítání 99 % hlasů bylo jasné, že významná většina (66 %) zúčastněných voličů se pro vstup do Unie vyslovila kladně.

Referenda se zúčastnil velmi nízký počet (43,6 %) voličů. Ministryně zahraničí Vesna Pusić uvedla, že nízká volební účast je v Chorvatsku téměř tradiční. Chorvatští euroskeptici však podle zdrojů EurActivu zdůraznili, že je „ostudné“, když o osudu celé země rozhoduje tak malý počet lidí.

Oponenti vstupu do EU  v posledních dnech před referendem organizovali setkání, na nichž protestovali proti ztrátě chorvatské suverenity ve prospěch bruselské byrokracie. Varovali například, že EU není představitelem demokracie, ale „úřednickou pevností“, v níž ministři členských zemí poslušně podepisují to, co jim nařídí Evropská komise (EurActiv 20.1.2012).

Podle předvolebních průzkumů však podpora vstupu do EU zůstala mezi voliči silná, což potvrdilo i referendum.

Historický moment

Po uzavření hlasovacích místností se chorvatští lídři sešli v parlamentu, kde začali přijímat významné hosty: velvyslance, zástupce odborových svazů, bývalé ministry a další, kteří chtěli společně s vládou oslavit výsledek historického referenda.  

Chorvatský prezident Ivo Josipović řekl, že voliči prostřednictvím svých hlasů rozhodli o evropské budoucnosti své země. Poděkoval také těm, kdo hlasovali proti přistoupení k Unii. Podle prezidenta musí brát země ohled i na jejich pochybnosti a obavy.

 „Je to zlomový moment v historii Chorvatska,“ komentoval výsledky všelidového hlasování ministerský předseda Zoran Milanović.

„O našem osudu už nikdy nebude rozhodovat někdo jiný než my,“ citovala média bývalou premiérku Jadranku Kosor, kterou Milanović vystřídal po parlamentních volbách na začátku prosince (EurActiv 6.12.2011).

Právě několik dní po těchto volbách podepsalo Chorvatsko během summitu EU přístupovou smlouvu (EurActiv 9.12.2011). Po úspěšně provedeném referendu se nyní bude čekat, až smlouvu ratifikuje všech 27 členských států EU. Očekává se, že Chorvatsko vstoupí do Unie v červenci příštího roku. Po Slovinsku se tak stane druhou zemí bývalé Jugoslávie, která se k EU připojí.