Brown: Členství v EU je pro Británii přínosné

Britský ministerský předseda Gordon Brown se účastnil setkání představitelů soukromého sektoru v Londýně. Ve svém projevu zdůraznil nutnost silnějšího evropského angažmá, aby byl zajištěn obchod, podnikání a pracovní místa. Prohlášení britského premiéra přichází v době před ratifikací Lisabonské smlouvy, která ve Velké Británii nebude vůbec jednoduchá.

„Evropa je klíčem k úspěchu podnikatelů ve Spojeném království,“ prohlásil Brown ve své řeči 14. ledna 2008 na setkání předních podnikatelů v Londýně. Proevropské ladění projevu se objevuje v době před politickou bitvou ohledně ratifikace Lisabonské smlouvy.

Opoziční Konzervativní strana totiž požaduje její schválení v referendu, což labouristická vláda Gordona Browna odmítá a naopak prosazuje ratifikaci Lisabonské smlouvy v parlamentu. Britský parlament by měl o nové evropské smlouvě diskutovat v únoru a březnu tohoto roku.

Brown řekl, že dokončení Lisabonské smlouvy „znamená, že existuje nyní možnost se posunout dát a vypořádat se s výzvami, které jsou pro evropské občany nejdůležitější: stabilita, růst, konkurenceschopnost a vytváření nových pracovních míst“.

Brownova vláda se rozhodla, že se referendum o Lisabonské smlouvě konat nebude, ale předseda Konzervativní strany David Cameron oznámil, že referendum o nové Smlouvě uskuteční, pokud se jeho strana dostane k moci do té doby, než bude Smlouva ratifikována všemi členskými státy EU.

Britský premiér varoval před zpochybňováním členství Velké Británie v Evropské unii, protože to ohrozí „obchod, podnikání a pracovní místa“. „Pevně doufám, že spíše než ustoupit do ústraní, musíme být do Evropy plně zapojeni, abychom mohli prosadit reformy, které jsou pro ekonomickou budoucnost Evropy a Británie nezbytné.“

Nedávná finanční krize byla „důrazným připomenutím“, řekl Brown. Vyzval také EU ke spolupráci k uskutečnění „naléhavých opatření“ a „být v čele dlouhodobého posílení mezinárodní kapacity na zajištění větší finanční stability“. Brown by se měl ke konci ledna setkat s německou kancléřkou Angelou Merkel, francouzským prezidentem Nikolasem Sarkozym a italským premiérem Romanem Prodim k diskusi o možných reakcích na úvěrovou krizi.

V květnu 2008 by se měli setkat ministři financí členských zemí EU, aby jednali o finančním dohledu, opatřeních na podporu stability v EU a o situaci na finančních trzích.