Britský premiér Cameron čelí další stranické rebelii: referendum o EU má být již v roce 2014

David Cameron, britský premiér; zdroj: Rada EU.

Podle poslance vládní Konzervativní strany Adama Afriyiee mají občané Velké Británie rozhodovat o dalším setrvání v EU již příští rok na podzim. To je o tři roky dříve, než navrhl premiér David Cameron, který se k vypsání referenda zavázal v případě, že bude v příštích parlamentních volbách znovu zvolen.

Brity referendum o setrvání v EU zřejmě nemine, mohlo by ale proběhnout mnohem dříve, než v minulosti navrhoval britský premiér David Cameron. Podle poslance Cameronovy Konzervativní strany Adama Afriyiee by se totiž mělo konat již příští rok na podzim. Cameron se zavázal, že v případě jeho opětovného zvolení v parlamentních volbách, které proběhnou v roce 2015, se tak stane do konce roku 2017.

„Je v našem národním zájmu tuto záležitost vyřešit co nejdříve, abychom získali jistotu a stabilitu, kterou naše země potřebuje pro svou budoucnost,“ nechal se v neděli (6. října) slyšet Afriyie. „Faktem zůstává, že Briti nejsou přesvědčeni o tom, že se nějaké referendum bude vůbec konat, pokud budeme čekat až na dobu po příštích parlamentních volbách. Může se toho hodně změnit,“ dodal.

Poslanec, který by podle mnoha pozorovatelů mohl v budoucnosti nahradit Camerona v čele Konzervativní strany, svůj návrh podal formou dodatku k připravovanému zákonu o referendu. Britský parlament by o něm měl hlasovat již 8. listopadu.

Premiér Cameron se ale prostřednictvím své kanceláře proti návrhu ohradil s tím, že podle něj nemá šanci na úspěch.

„Myslím, že Adam na to jde špatně,“ uvedla pro BBC ministryně vnitra Theresa Mayová. „Jsem přesvědčena, že o tom potřebujeme jednat s EU a předložit britským občanům Evropu budoucnosti a nikoliv Evropu minulosti,“ dodala.

Hluboké rozpory

Komentátoři se v každém případě shodují na jednom. Postoj rebelujícího poslance svědčí o skutečně hlubokých názorových rozporech uvnitř Konzervativní strany.

Všímají si toho i opoziční labouristé. Podle Michaela Dughera, mluvčího Labouristické strany, to vypovídá především o tom, že premiér Cameron je „příliš slabý a neschopný“, aby vnitrostranické spory urovnal.

Jak již bylo řečeno, britský premiér se zavázal, že v případě svého znovuzvolení vypíše o setrvání Británie v EU referendum. Před tím ale chce s EU vyjednat nové podmínky britského členství. EU je podle něj ve své současné podobě příliš byrokratická a nekonkurenceschopná.

Slibem vyhlásit referendum Cameron nereagoval pouze na přání svých euroskepticky laděných spolu straníků, ale i na stále rostoucí popularitu antievropské strany UKIP (UK Independence Party), která usiluje o vystoupení Velké Británie z EU.