Britské předsednictví rozpočtovou krizi řeší po svém

britské předsednictví

Británie tlačí na Francii, aby umožnila reformu Společné zemědělské politiky EU. Londýn tím podmiňuje uzavření dohody o budoucím rozpočtu Unie. Své „slevy“ se ovšem Británie stále vzdát nehodlá.

Včerejší jednání ministrů zahraničních věcí v Bruselu bylo zajímavým vyjednávacím cvičením. Britští představitelé se snažili upřít pozornost na nutnost výrazné změny Společné zemědělské politiky (SZP). Téma britské slevy neměli zájem otevírat.

Podle Gordona Browna, britského ministra financí, by pokrok ve snížení cel a reformě SZP umožnil pravděpodobnější dosažení dohody o budoucím financování EU.

Britské předsednictví chce předložit nový rozpočtový kompromis na další schůzce ministrů zahraničí. Ta se uskuteční 7. prosince. Většina diplomatů nevěří, že se na summitu 15. a 16. prosince podaří dosáhnout dohody.

Ministru zahraničí Jacku Strawovi jeho kolegové včera v Bruselu vyčítali, že otálí s konečným návrhem dohody o financování Unie v letech 2007 – 13, a naléhali, aby se při jeho přípravě držel červnového projektu navrženého tehdy předsedajícím Lucemburskem, který jim připadá vyvážený a spravedlivý.

„Debata ukázala, že drtivá většina zemí, ne-li čtyřiadvacet, velmi důrazně tlačí na to, aby budoucí návrh byl skutečně přijatelný, tedy aby byl velmi blízko lucemburskému návrhu,“ řekl český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Doufá, že Britové předloží tento návrh tak, aby byl čas ho projednat – tedy aspoň dva dny před 7. prosincem, kdy se stane podkladem pro zvláštní zasedání šéfů diplomacií EU.

Straw však na tiskové konferenci vyložil, že jednání tohoto typu se vždy soustředí do posledních hodin. Opakoval také, že jeho návrh bude „podstatně jiný“ než ten, který Londýn v červnu odmítl a zmařil tak kompromis, jenž byl na dosah ruky.

Podle Svobody se česká vláda zatím nezačala zabývat scénáři, jak postupovat, kdyby rozpočtová „sedmiletka“ schválena nebyla a EU by hospodařila improvizovaně z roku na rok; víceleté plánování by pak bylo velmi obtížné. „Dali bychom tím signál, že vzdáváme zápas o finanční perspektivu, což by nebyla pravda,“ uvedl. Předpokládá, že možnými důsledky nedohody se už zabývají lidé na Ministerstvu financí a dalších úřadech.