Británie zvažuje výraznou redukci rozpočtu EU

britské předsednictví

Velká Británie zvažuje snížit budoucí rozpočet Evropské unie ve snaze vyřešit otázku finanční perspektivy na roky 2007 – 2013. Uvedl to v pondělí zástupce úřadu premiéra Tonyho Blaira.

Velká Británie se nadále domnívá, že rozpočet navržený v červnu lucemburským předsednictvím je příliš nadhodnocený. Řekl to Blairův mluvčí pod podmínkou anonymity. Snažil se ale uspokojit nové členské země s tím, že právě oni nejvíce získají návrhem, který chce Londýn představit následující týden.

Diplomaté z Evropské komise a Polska předtím informovali, že k návrhu výrazných škrtů v rozpočtu EU má patřit hlavně snížení regionální pomoci novým členským zemím o 10%. Londýn má také navrhnout omezení fondů pro rozvoj venkova pro „staré“ země.

Polský diplomat prohlásil, že Varšava snížení regionální pomoci novým členům EU o 10% nemůže akceptovat. Polsko by v takovém případě přišlo o asi šest miliard eur. „Pokud budou tyto návrhy prosazované na summitu, v prosinci nedojde ke kompromisu,“ dodal zdroj z polské vlády pro tiskovou agenturu Reuters.

Evropská komise v pondělí Británii vyzvala, aby v návrhu rozpočtu EU pamatovala na potřeby nových členů. „Je velmi důležité dosáhnout dohodu v prosinci. Je jasné, že ti nejchudší by neměli přinést největší oběť,“ řekl tiskový mluvčí EK Johannes Laitenberger.

Lucembursko v červnu navrhlo rozpočet na sedm let ve výši 871 miliard eur, který podpořilo 22 z 25 členských států EU. Jednání však ztroskotala, když se Blair odmítl vzdát tzv. britské slevy z příspěvků a Francie odmítla omezit zemědělské dotace, ze kterých nejvíc čerpají francouzští farmáři.

Británie podle evropských diplomatů uvažuje o redukci rozpočtu na 846 miliard eur. Jedním z návrhů je omezit strukturální a kohezní fondy, které slouží jako ekonomická pomoc pro chudší země EU.

Blair bude tento týden hovořit o rozpočtu Unie s představiteli nových členských zemí. Ve čtvrtek se v Tallinu sejde s premiéry Estonska, Lotyšska a Litvy a v pátek v Budapešti s představiteli vlád Maďarska, Polska, Česka a Slovenska.

Pokud nebude na prosincovém summitu dosažena dohoda, EU začne připravovat provizorní finanční výhled na základě rozpočtu na rok 2006. Vzhledem k délce realizace programů financovaných Unií je pro pevný rozpočtový plán nutné mít dohodu ještě tento rok. Jinak nové členské země těžko budou moci získat finanční projekty v roce 2007.