Británie hrozí vetovat rozpočet na roky 2007 – 2013

Ministři zahraničí členských zemí EU o víkendu jednali nad návrhem finanční perspektivy na léta 2007-2013. Zásadním sporným bodem i nadále zůstává britská sleva z příspěvků do společné kasy. Británie jakoukoliv diskusi nad jejím zrušením nebo útlumem striktně odmítá.

Britská sleva je korekční mechanismus, který Británii zajišťuje vrácení části odvodů do společného rozpočtu. Britům ho vymohla Margaret Tchatcherová v roce 1984. V té době šel do Velké Británie kvůli malému zemědělskému sektoru jen zlomek celkových výdajů rozpočtu a naopak v důsledku vysokého dovozu zemědělských a ostatních produktů z bývalých kolonií Británie do společné pokladny odváděla nemalé částky.

V dnešních debatách je britská sleva zásadním tématem, protože na ni jednoduše řečeno doplácejí všichni. Nový korekční mechanismus, který navrhla Evropská komise, by znamenal zlepšení čistých pozic vůči společnému rozpočtu pro všech dvacet čtyři ostatních členů. Británie je ale neústupná. “Premiér, ministr financí i já sám jsme dosti jasně dali na vědomí, že jsme připraveni se uchýlit k použití našeho práva veta, pokud to bude nezbytné,” řekl britský ministr zahraničí Jack Straw podle ČTK a podotkl, že Británie je ochotna začít uvažovat o útlumu slevy z rozpočtu, pokud Francie připustí otevření jednání o zemědělských dotacích. “Je to symptom širšího problému, kterým je struktura rozpočtu, ” dodal Straw a jasně tak naznačil, že britská sleva přetrvá pokud polovina veškerých výdajů bude i nadále směřovat zemědělcům.

Ostatní země jsou připraveny dělat kompromisy, a to především Německo, které dalo najevo ochotu navýšit celkový objem rozpočtu nad původně požadované  1% HND. Se současným návrhem Lucemburska víceméně souhlasí i Portugalsko a Španělsko, které ale také rezolutně požaduje zrušení britské slevy. Problematická zůstává pozice Itálie, která přijde o velkou část podpory pro chudé jižní regiony. Česká republika a ostatní nováčci jsou spokojeni, až na menší výhrady vůči sníženým stropům pro  čerpání ze strukturálních fondů. Výrazně nespokojené zůstává naopak Nizozemsko, které dnes do rozpočtu přispívá na hlavu nejvíce.

Odborníci velké šance dohodě na nadcházejícím summitu nedávají. Klíčová bude především úterní schůzka lucemburského premiéra Jean Clauda Junckera s britským protějškem Tonym Blairem a francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem.