Británie dnes předloží další návrh rozpočtu EU

chirac blair

Britské předsednictví dnes předloží další upravený návrh rozpočtu v EU. Ten má být podkladem k summitu, který v Bruselu začíná zítra. Podle řady pozorovatelů je naděje na dosažení dohody velmi malá.

Británie minulý týden předložila návrh rozpočtu, k němuž ale měly výhrady prakticky všechny zbylé členské země. Příliš podle nich krátil peníze pro nové členské země a zároveň ponechával britský příspěvek do rozpočtu na nízké úrovni. Londýn proto připravuje druhou verzi návrhu a mezitím se snaží najít přijatelný kompromis. Britský premiér Tony Blair kvůli tomu v pondělí volal i Paroubkovi, aby slyšel jeho připomínky a výhrady. Česko má zájem na urychleném schválení rozpočtu kvůli čerpání peněz z evropských fondů, podle české diplomacie by bylo nejhorší nemít žádnou finanční perspektivu.

Britský mluvčí vlády včera potvrdil, že Británie nepřijme dohodu o novém rozpočtu Evropské unie, pokud v ní nebude pevný závazek revize rozpočtové politiky včetně výdajů na zemědělství. Mluvčí francouzského prezidenta v Paříži řekl, že prezident Jacques Chirac v pondělním telefonátu s premiérem Tonym Blairem mimo jiné trval na tom, aby Británie přistoupila na snížení tzv. britské slevy.

Podle diplomatů je právě pravděpodobnost nového střetu mezi Londýnem a Paříží v tuto chvíli největším rizikem pro jednání rozpočtového summitu EU koncem tohoto týdne. Úspěch je pro oba státníky klíčový i z vnitropolitického hlediska.

Ministr zahraničí Jack Straw i premiér Tony Blair už řekli, že prostor pro dohodu je velmi malý. Z britské strany jej omezuje nejen konzervativní opozice, ale také Ministerstvo financí, které kategoricky trvá na závazku reformy společné zemědělské politiky.

Z Downing Street vychází podle britských novinářů několik signálů. Jeden se týká ochoty zvýšit ještě o něco vlastní příspěvek do pokladny EU. Dále je možné, že velcí přispěvatelé Nizozemí a Švédsko dostanou nabídku dalších úlev. Blair se kromě toho bude snažit dospět k dohodě, ale ne za každou cenu. Premiér už je prý srozuměn s tím, že rozpočtový summit EU koncem týdne může skončit bez dohody a že za to bude kritizován.

I nový návrh, který má být předložen dnes po poledni, bude formulován tak, aby měl Blair prostor na samotném summitu, protože všechny důležité dohody budou sjednány až tam. Faktem ovšem je, že Blair má stejně málo politického prostoru jako všichni ostatní a nyní doufá, že mírné zvýšení množství peněz pro východní členy umožní tamním vládám, aby na nový návrh přistoupily, a tak ho podpořily v konfliktu s Francií. Budou totiž pod silným tlakem vzhledem k tomu, že neúspěch summitu může znamenat, že přijdou o mnohem větší peníze, než by mohly získat.

Podle diplomatů a bruselských úředníků dnešní návrh přinese jen malé změny. Předpokládá se jisté navýšení prostředků pro nové země a dotací na venkovský rozvoj, optimisté počítají také s mírným zvětšením britského příspěvku do unijní pokladny.

Oba státy jsou také v rozporu, kdy má dojít k revizi rozpočtové politiky Unie. Zatímco Britové prosazují závazek, že tato revize může nastat od roku 2009, Francouzi trvají na tom, aby se jakékoli změny děly až v dalším rozpočtovém období po roce 2013.

Francouzský premiér Dominique de Villepin prohlásil, že Francie „nebude souhlasit s dohodou, která by nutila Evropu zahájit další reformu Společné zemědělské politiky, když se ještě zavádí ta minulá z roku 2003“. Zdůraznil, že sedmiletý rozpočet „musí zcela zachovat Společnou zemědělskou politiku“ a „zajistit výši přímých podpor našim farmářům do roku 2013“. V posledním návrhu z minulého týdne Británie mluví o přípravě podkladů pro revizi v roce 2008.

Výdaje na zemědělství představují v současné době přes 40% evropského rozpočtu. Británie chce, aby se rozpočet přeorientoval na podporu konkurenceschopnosti, zejména na vědu a výzkum.

O budoucí finanční perspektivě EU dnes bude na pracovní návštěvě Vídně diskutovat i premiér Jiří Paroubek. Aktuální situaci Pětadvacítky i vzájemné vztahy obou sousedních zemí projedná šéf české vlády s prezidentem Heinzem Fischerem a kancléřem Wolfgangem Schüsselem. Rozhovory ve Vídni jsou další ze série osobních i telefonických konzultací, které Paroubek stejně jako další evropští lídři v poslední době vede před summitem EU.

Ještě před zahájením Evropské rady se předseda české vlády ve čtvrtek sejde se svými protějšky z Visegrádu a Beneluxu, tedy Slovenska, Maďarska, Polska, Belgie, Nizozemska a Lucemburska.

Pokud by se evropští lídři tento týden na rozpočtu stejně jako v červnu nedohodli, pokusilo by se o další dohodu právě Rakousko, které převezme předsednictví od Nového roku.