Británie trvá na svých výjimkách v Reformní smlouvě

Britský premiér Gordon Brown dal po včerejším setkání s předsedou Komise José Manuel Barrosem jasně najevo, že Británie bude Reformní smlouvu vetovat, pokud ta nebude obsahovat výjimky vyjednané na červnovém summitu tehdejším premiérem Tony Blairem.

Hlavy států a vlád členských zemí EU se sejdou příští týden 18.-19.října na neformálním summitu v Lisabonu k projednání finální verze textu reformní smlouvy. Portugalské předsednictví doufá, že bude dosaženo konsensu a během prosincového summitu tak bude možné smlouvu podepsat. Dle časového rozvrhu přijatého ještě za německého předsednictví by členské státy měly novou smlouvu ratifikovat ještě před volbami do Evropského parlamentu v červnu 2009.

Před blížícím se neformálním summitem se britský premiér Gordon Brown sešel s předsedou Komise José Manuel Barrosem, aby potvrdil, že pro Velkou Británii je zachování výjimek odsouhlasených během červnového summitu pod německým předsednictvím podmínkou nezbytně nutnou pro odsouhlasení Reformní smlouvy.

Tzv. červenými liniemi jsou ohraničeny právě oblasti, v nichž by neměla být Británie právně vázaná. Jedná se především o to, že se Londýn nebude muset na úrovni EU řídit rozhodnutími v oblasti vnitra a justice a také, že Británie nebude vázaná dlouho diskutovanou Chartou základních práv, která má být součástí reformní smlouvy. 

Premiér Gordon Brown potvrdil své odhodlání hájit britské zájmy i za cenu veta nové smlouvy, když řekl: „Pokud nedosáhneme těchto požadavků, nebudeme samozřejmě moci přijmout novou smlouvu, a já si myslím, že to lidé v Evropě dobře vědí.“ Předseda Komise José Manuel Barroso na oplátku britského premiéra ujistil, že „výjimky, za které Británie tak tvrdě bojovala, zůstanou v textu zachovány.“

Gordon Brown je v současné době v obtížné pozici. Veřejné mínění i opozice podporují uspořádání referenda o nové smlouvě EU a konzervativci ho kritizují za nedostatek odvahy k uspořádání předčasných parlamentních voleb.