Bosna a Hercegovina začíná jednat s EU o asociační dohodě

Bosna a Hercegovina začíná jako poslední z bývalých jugoslávských republik jednat s EU o Stabilizační a asociační dohodě.

Dvoudenní setkání mezi zástupci Bosny a Hercegoviny a EU, které začalo včera v Sarajevu, je možné chápat jako oficiální začátek jednání o Stabilizační a asociační dohodě (SAA). Její uzavření je považováno za hlavní krok k plnému členství v Unii.

Začátek jednání o SAA byl v listopadu minulého roku schválen ministry zahraničních věcí členských států EU. Fabrizio Barbaso, šéf generálního ředitelství pro rozšiřování, tehdy označil budoucí jednání s Bosnou a Hercegovinou o SAA jako „velmi, velmi rychlý proces, rychlejší než [podobné] procedury v minulosti“. Barbaso předpověděl, že jednání o SAA by mohla být uzavřena do dvanácti měsíců, v závislosti na schopnosti země implementovat požadované reformy.

Rychlost jednání bude záviset i na schopnosti tří bosenských komunit – Muslimů, Srbů a Chorvatů – domluvit se na reformách.

„Bosna by mohla splnit požadavky Stabilizační a asociační dohody s EU v roce 2014, čímž by si zajistila status kandidáta na přistoupení k EU,“ řekl deníku Nezavisne Novine Igor Davidovič, hlavní vyjednávač Bosny a Hercegoviny s EU.

Bosna a Hercegovina je posledním státem z bývalých jugoslávských republik, který začal jednání o SAA s Unií. Slovinsko je jejím plnoprávným členem od roku 2004, kdy vstoupilo spolu s ČR. Chorvatsko začalo jednání o vstupu do EU v říjnu 2005, Makedonii byl v prosinci 2005 udělen kandidátský status a Srbsko a Černá Hora začaly jednání o SAA v listopadu minulého roku.