Bosna a Hercegovina se letos chystá podat přihlášku do EU

zdroj: FreeDigitalPhotos.net

Nová centrální vláda Bosny a Hercegoviny by v příštích měsících ráda splnila všechny potřebné podmínky, aby mohla do konce června podat přihlášku na členství v Evropské unii. Premiér Vjekoslav Bevanda věří, že jeho vláda se s ambiciózním cílem vyrovná úspěšně.

„Očekávám, že podmínky pro podání přihlášky do Evropské unie můžeme splnit do konce června,“ řekl včera (21. února) nový předseda centrální vlády Vjekoslav Bevanda, bosenský Chorvat a ekonom, který v minulých letech působil jako ministr financí.

Rozhodnutí přišlo poté, co se zástupcům bosenských Muslimů, Srbů a Chorvatů podařilo nalézt kompromis a ukončit patovou situaci, která nastala po nerozhodných volbách v říjnu 2010. V prosinci minulého roku se jim podařilo vytvořit centrální vládu a přijmout dva klíčové zákony – o sčítání lidu a státní pomoci.

„Přijetí těchto zákonů bylo velkým úspěchem, nyní je ale musíme implementovat,“ zdůraznil Bevanda.   

Díky vytvoření nové vlády by země nyní mohla nastartovat reformy, které jsou nutné pro směřování země ke členství v EU. Parlament Bosny a Hercegoviny také musí dokončit práci na harmonizaci národní ústavy s evropskými normami v oblasti lidských práv, dodal Bevanda.

Další prioritou je přijetí všeobecného fiskálního rámce na léta 2012–2014 a státní rozpočet pro letošní rok. To jsou hlavní podmínky Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie pro odblokování půjček, které jsou nyní zmraženy právě kvůli průtahům v přijetí reforem.    

„Stanovili jsme si ambiciózní cíle. Věřím, že státní rozpočet dokážeme přijmout do konce března,“ řekl Bevanda.

Premiér odmítl hlasy některých analytiků, kteří se domnívají, že zástupci jednotlivých etnických skupin budou svými obstrukcemi realizaci potřebných reforem komplikovat.

„V Radě ministrů vládne pozitivní atmosféra a vůle prosadit všechny kroky, na kterých se političtí lídři dohodli,“ řekl.

Bosna a Hercegovina prozatím ve frontě na členství v EU zaostává za svými balkánskými sousedy. Chorvatsko se chystá do Unie vstoupit již v roce 2013, Makedonie drží status kandidáta a Černá Hora v červnu pravděpodobně zahájí přístupová jednání. Srbsko a Albánie již přihlášku do Unie odevzdaly, oficiální kandidátský status však zatím ani jedna z těchto zemí nezískala.