Bod pro španělské předsednictví: diplomatická služba EU už na podzim

Zástupci unijních institucí (Evropské komise a Evropského parlamentu) a šéfka diplomacie EU Catherine Ashton se včera (21. června) pod taktovkou španělského předsednictví sešli v Madridu, aby dosáhli dlouho očekávaného kompromisu o podobě a fungování budoucí diplomatické služby EU. Předpokládá se, že nový diplomatický sbor zahájí svou činnost ještě letos na podzim.

Dohoda, kterou na včerejším madridském setkání stvrdili představitelé unijních institucí společně s vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton, představuje konec vyčerpávajícím diskusím ohledně toho, jak bude vypadat Evropská služba pro vnější činnost (EEAS; z anglického External European Action Service), s jejímž zavedením počítá Lisabonská smlouva. 

Několikahodinového setkání se vedle baronky Ashton, jejíž tým je podepsán pod návrhem EEAS (EurActiv 26.3.2010 a EurActiv 23.4.2010), zúčastnil také ministr zahraničí Španělska Miguel Ángel Moratinos, eurokomisař pro meziinstitucionální vztahy a administrativu Maroš Šefčovič a tři europoslanci: lídr liberálů  Guy Verhofstadt (ALDE), Elmar Brok z Evropské lidové strany (EPP) a sociální demokrat Roberto Gualtieri (S&D).

“S tímto dokumentem jsme spokojeni, odstraňuje všechny překážky,“ prohlásil na stránkách španělského předsednictví ministr pro evropské záležitosti Diego López Garrido.

Europarlament se dočkal

„Celkově vzato, požadavky Parlamentu byly zahrnuty,“ nechal se pro německou tiskovou agenturu DPA slyšet jeden z účastníků narychlo svolané schůzky v madridském Palacio de Viana Ital Roberto Gualtieri.

Několikaměsíční vyjednávání o EEAS bylo totiž komplikováno zejména rozdílným pohledem jednotlivých institucí na princip, o který se má nová diplomatická služba EU opírat. Evropská komise prosazovala, aby byl zachován komunitární princip, zatímco členské státy by byly raději, kdyby EEAS fungovala na základě mezivládní spolupráce. Europarlament v tomto ohledu podpořil stanovisko komisařů (EurActiv 14.6.2010).

Kompromis nakonec slibuje Evropskému parlamentu určité pravomoci v oblasti rozpočtu nové služby a zaručuje mu také, že bude v předstihu informován o důležitých politických a strategických krocích. Na druhou stranu EEAS bude ve svém rozhodování autonomní.

Co se týče otázky financování rozvojové pomoci, Parlament a Komise budou rozhodovat v proceduře spolurozhodování. Ministryně zahraničí EU Ashton také souhlasila s tím, že minimálně 60 % pracovníků EEAS budou tvořit současní zaměstnanci evropských institucí a zbytek pak diplomaté z národních států.

Füle mezi zástupci

Baronka zároveň přistoupila na další požadavek poslanců, aby jedním z jejích zástupců byl ministr zahraničí předsedající země a dále pak příslušní eurokomisaři, tj. komisař pro rozšíření Štefan Füle, komisař pro rozvoj Andris Piebalgs a jejich kolegyně Kristalina Georgieva s pravomocemi v oblasti humanitární pomoci.

Vysoká představitelka bude mít rovněž k dispozici tři generální sekretáře (někdy také překládáno jako tajemníky). Postavení ´primus inter pares´ bude náležet současnému velvyslanci Francie ve Spojených státech Pierru Vimonotvi a trojici pak doplní ministr pro evropské záležitosti Polska Mikołaj Dowgielewicz a Německa Helga Schmidt.

Nyní jen zbývá, aby dokument formálně schválily všechny zaangažované strany, které se ve společném stanovisku zavázaly k tomu, že tak učiní „co nejdříve“. Parlament přistoupí k hlasování na svém plenárním zasedání, které se koná na začátku příštího měsíce (5.-8. července), a ministři zahraničí členských států na svém setkání na konci července. Konečné slovo bude patřit Radě EU.

„Neměli bychom podcenit důležitost dnešního rozhodnutí. Znamená, že můžeme s touto službou pokračovat a mít ji do podzimu operativní,“ prohlásila ministryně zahraničí EU.