Blair zná cestu ven ze slepé uličky

Britský premiér se snaží zmírnit rozhořčení nových členských států z neshody na budoucím rozpočtu. Navrhuje, aby se v roce 2008 celkově přehodnotil rozpočet EU.

Tony Blair neměl problém s přesvědčením dolní sněmovny o dobrých důvodech, proč zablokovat rozpočtovou dohodu na evropském summitu 16. a 17. června. Včera se snažil zklidnit rozhořčení nových členských států, které neshodou na novém rozpočtu utrpí.

„Naše pozice nebyla odmítnout jakékoli změny v naší slevě, vyloučit diskusi nebo nehlásit se k našemu podílu zaplatit za rozšíření Evropy, které ze srdce podporujeme. Navrhl jsem, abychom celkově přehodnotili evropský rozpočet, abychom byli schopni – v polovině příštího finančního období – zásadně změnit strukturu rozpočtu, kde bychom se zamysleli jak nad slevou, tak na Společnou zemědělskou politikou. Mezitím bychom pochopitelně zajistili, abychom zaplatili náš spravedlivý podíl za rozšíření,“ řekl Blair.

Střednědobé hodnocení, které bylo na summitu vágně zformulováno, by se mělo uskutečnit po francouzských prezidentských volbách v roce 2007. Blair také předložil údaje, že současný rozpočet je špatným kompromisem pro nové členské státy.