Blair chce začít znovu jednat o finanční perspektivě

Blair

Hlava britského předsednictví, premiér Tony Blair, se zřejmě brzy pokusí předložit kompromisní řešení budoucího rozpočtového rámce EU na roky 2007 – 2013. Podle Financial Times Blair na začátku října podá návrh své strategie sedmileté finanční perspektivy. Samotné jednání by pak mohlo začít 8. listopadu na Radě ministrů financí v Bruselu.

Blair zřejmě nebude požadovat okamžitou rozsáhlou změnu systému přidělování zemědělských dotací jako podmínku pro samotné jednání o rozpočtovém plánu. To znamená, že Británie slevila ze svého agresivního postoje, který zaujala na jednání o rozpočtu v červnu.

Krok Blaira je chápán jako reakce na požadavky zemí, mezi které patří Polsko a Česká republika, které se obávají, že od 1. ledna 2007 nebudou moci čerpat ze strukturálních fondů, pokud se EU brzy nedobere výsledku ve věci finanční perspektivy.

Bývalý francouzský prezident Giscard d’Estaing 21. září v rozhovoru pro BBC obvinil Blaira, že toho v průběhu britského předsednictví zatím dosáhl velmi málo.

Británie předsednictví přebrala ve složité situaci. Francie a Holandsko odmítly evropskou ústavní smlouvu a lídři členských států EU se navíc nezvládli na červnovém summitu dohodnout na budoucím rozpočtu Unie.