Barroso v Irsku: Je důležité, aby byla budoucnost Irska v EU jasná

Předseda Komise José Manuel Barroso o víkendu navštívil Irsko, kde vyzval občany, aby svým hlasem v referendu 2. října potvrdili budoucnost Irska v EU. Dle Barrosa by druhé „ne“ Lisabonské smlouvě poškodilo pozici Irska v EU.

José Manuel Barroso získal minulou středu důvěru Evropského parlamentu pro druhý mandát v čele Komise a novinářům poté sdělil, že jeho prioritou číslo jedna je nyní dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy. Barroso se proto o víkendu vydal do Irska, aby podpořil „ano“ Lisabonské smlouvě v referendu 2. října.

Předseda Komise nejednal s politiky, ale setkal se s představiteli Limericku – města, jehož občané nyní zakusili na vlastní kůži důsledky hospodářské krize. Továrna počítačové firmy Dell zde totiž propustila 2.000 lidí. Barroso propuštěným přislíbil finanční pomoc z fondů EU.

V interview pro deník Irish Times Barroso otevřeně řekl, že „jediný způsob, jak zaručit, že Irsko bude mít vždy komisaře, je hlasováním „ano“ pro Lisabon“. Druhé odmítnutí Lisabonské smlouvy by výrazně poškodilo pozici Irska v EU. „Pro důvěru investorů je důležité, aby byla budoucnost Irska v EU jasná,“ řekl Barroso. Potvrdil tak tezi irského premiéra Briana Cowena, který stále zdůrazňuje, že ratifikace Lisabonské smlouvy je klíčová pro znovu nastartování irské ekonomiky.

José Manuel Barroso ale odmítl nabídku lídra Libertas Declana Ganleyho k debatě o Lisabonské smlouvě. Barroso to odůvodnil prohlášením: „Budu diskutovat se zvolenými politiky a s občany Limericku.“ Připomněl tak Ganleyho neúspěšnou kandidaturu v červnových volbách do Evropského parlamentu. José Manuel Barroso také zdůraznil, že EU nevyvíjí na Irsko žádný nátlak a je pouze na občanech, jak se rozhodnou. Řekl také, že ze členství Irska v Unii mělo prospěch nejen Irsko, ale i celá EU.

Zájem o referendum je vysoký

Irská komise pro referendum včera zveřejnila výsledky průzkumu veřejného mínění, z nějž vyplynulo, že informovanost o Lisabonské smlouvě je v Irsku nyní výrazně vyšší, než byla před prvním referendem v červnu 2008. 63% dotázaných odpovědělo, že Lisabonské smlouvě alespoň trochu rozumí oproti 44% v červnu 2008. Průzkum také potvrdil vysoký zájem občanů o referendum. Hlasovat se chystá 9 z 10 Irů.