Barroso chce dohodu o rozpočtu do tří měsíců

finanční, rozpočet

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso stanovil priority a časový rámec pro Meziinstitucionální dohodu o finanční perspektivě EU na roky 2007 – 2013.

Podle tiskového prohlášení Komise zahrnují priority i předpoklad zásadní revize rozpočtu v letech 2008/2009 (výsledky revize začnou platit s následující finanční perspektivou v roce 2014). To může ulehčit získaní souhlasu poslanců Evropského parlamentu, kteří odmítli verzi perspektivy dohodnutou Evropskou radou s tím, že nesplňuje jejich základní požadavky.

rezoluci přijaté 18. ledna kritizovali evropští poslanci Radu za předložení návrhu bez konzultace s Parlamentem a trvali na tom, aby ten sehrál „svoji plnou parlamentní roli v definovaní politik, jejich reforem a jejich rozpočtu“. Nový návrh Komise zahrnuje i 3,5 miliardy eur pro Barrosův projekt „fondu na regulovaní dopadů globalizace“ a téměř pět miliard eur na sedmileté období pro reakce na nepředvídané události, jakými jsou přírodní katastrofy. Komise tak částečně vyšla Parlamentu vstříc i v jeho požadavku větší flexibility.

„Tímto návrhem se otevírá cesta pro konstruktivní jednání mezi Parlamentem, Radou a Komisí,“ řekl Barroso. Komisařka pro rozpočet Dalia Gryubauskaite chce dosáhnout dohody do konce dubna: „Všichni velmi dobře chápou, že jinak bude problematické začít s realizací některých programů EU od 1. ledna 2007.“ Nejmenovaný europoslanec ze skupiny EPP-ED, který je členem Výboru pro rozpočet, pro EurActiv řekl: „Teď potřebujeme řešení, které umožní Parlamentu a Komisi zachránit si tvář. Jsem si jistý, že existuje způsob, jak se vyhnout slepé uličce.“