EU se pře o podobu diplomatické služby

Catherine Ashton; zdroj: Evropská komise.

Ministři zahraničí včera (22. března) diskutovali s vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton podobu vznikající evropské diplomatické služby. Finální návrh její podoby a fungování by měl spatřit světlo světa na konci dubna.

Evropská služba pro vnější činnost (EEAS), tedy nový diplomatický sbor Unie, je stále v plenkách. Ač vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton na včerejším zasedání Rady EU nechala přítomné ministry nahlédnout do karet, vznikající diplomatickou službu stále halí rouška tajemství. A to i přesto, že finální návrh by její tým měl představit již 30. dubna.

Baronka Ashton totiž včera před ministry zahraničí předstoupila pouze se zkrácenou a o detaily oproštěnou verzí. Podle pozorovatelů k tomu však měla důvod – předejít možným sporům.

Podle závěrečného prohlášení pro tisk, ministři podobu a fungování budoucí diplomatické služby EU skutečně diskutovali, avšak k žádným konkrétním závěrům nedospěli. „Předsednictví bude usilovat o to, aby se v co nejkratší době dosáhlo dohody a byly představeny legislativní návrhy,“ píše se v oficiálním dokumentu Rady EU.

Kdo získá více pravomocí?

Od zavedení Lisabonské smlouvy, která se vznikem nové diplomatické služby EU počítá, v Bruselu probíhají diskuse mezi unijními institucemi. Jejím představitelům jde o to, aby využili příležitosti a zajistili si v rodící se EEAS co největší vliv (EurActiv 5.3.2010). Jedním z nejcitlivějších témat je v tomto ohledu přerozdělení pravomocí mezi Evropskou komisi a budoucí diplomaty EEAS.

Doteď platilo, že orgány Komise nesly zodpovědnost za programy spolupráce a rozvoje, avšak nikoliv za vedení diplomacie jako takové. Se zavedením evropské zahraniční služby se na rozhodovacím procesu bude podílet i EEAS – diplomaté budou zajišťovat a udržovat politické kontakty, Komise si ponechá pravomoci v technické oblasti.

Zatím však stále není jasné, jakou měrou se bude EEAS na rozhodovacím procesu podílet. Komisaři proto usilují, aby byl její podíl co nejmenší. „Komise si chce být jistá, že stále vlastní dům, i když se bude ženit,“ vysvětlil úředník z EEAS.

Parlamentní zdroj pro EurActiv uvedl, že v případě, že by se evropská diplomatická služba ujala více úrovní rozhodovacího procesu, eurokomisař pro rozvoj Andris Piebalgs by ztratil podstatnou část své agendy a stejně tak český zástupce v Komisi – eurokomisař pro rozšíření a Evropskou sousedskou politiku Štefan Füle.

Nejmenovaný diplomat se EurActivu svěřil, že dokumenty, které tým lady Ashton představí do konce dubna, budou obsahovat jen „základní prvky“ definující „okruh činností a působení“ nové služby, její vztah vůči ostatním institucím a zároveň umožní odstartovat náborový proces.

S „geografickou rovnováhou“ spíše nepočítejte

Již na začátku března země tzv. Visegrádské čtyřky (Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko) zveřejnily neformální výzvu, ve které požadovaly, aby při vytváření nové diplomatické služby EU získaly dostatečné zastoupení. K vyslovení požadavku je vedla obava, že důležité posty v EEAS si mezi sebe rozdělí velké země (EurActiv 12.3.2010).

Jak uvedl ministr zahraničí Polska Radoslaw Sikorski, nové členské státy budou mít malou naději na to, že jejich požadavek „geografické rovnováhy“ bude respektován. Šance na prosazení kvót, které by určovaly počet zastoupení té které země, je nízká.

„Bojujme tedy o to, aby vyhrávali nejlepší kandidáti a pamatovalo se na to, že by měla existovat nějaká rovnováha a nové země by měly mít mírnou výhodu,“ řekl Sikorski.

Bude nový generální tajemník z Německa či Francie?

Dokud baronka Ashton nejmenuje generálního tajemníka, EEAS jako by nebyla, shodují se v Bruselu diplomaté.  O tento post, který bude pro zrod evropské diplomatické služby klíčový, již projevilo zájem Německo a Francie a očekává se, že ostatní země se nebudou chtít nechat zahanbit a svého kandidáta rovněž postaví.

I přesto, že dosud není určeno, jakým způsobem bude jmenování generálního tajemníka probíhat, je jasné, že v kuloárech již boj o lukrativní post začal.