Ashton chce „francouzského pavouka“ v síti nové diplomatické služby

I přes kritiku, které se „ministryni zahraničí EU“ Catherine Ashton dostalo od některých europoslanců, její tým včera (26. března) představil několikastránkový návrh na podobu a fungování nové evropské diplomatické služby. Dokument počítá s klíčovou úlohou pro generálního tajemníka a jeho dva zástupce.

Vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton včera zveřejnila dvanáct stránek dlouhý dokument, který se věnuje popisu podoby a fungování nové Evropské služby pro vnější činnost (EEAS).

Její tým, který přišel s návrhem na silné postavení generálního tajemníka, tak nevyslyšel některé poslance Evropského parlamentu, kteří vyjádřili své obavy z „francouzského stylu“ řízení. Německý europoslanec z Evropské lidové strany (EPP) Elmar Brok dokonce varoval před tím, že silný generální tajemník bude mít v sítí EEAS postavení „pavouka“ (EurActiv 25.3.2010).

Silný generální tajemník znepokojuje europarlament

„Evropskou službu pro vnější činnost by měl řídit generální tajemník, který bude spadat pod pravomoci vysoké představitelky (Catherine Ashton),“ píše se v návrhu. „Generální tajemník by měl využívat veškeré prostředky na to, aby zabezpečil hladké fungování EEAS včetně řízení administrativních a rozpočtových záležitostí.“

Jak již EurActiv informoval, dosavadní návrh šéfky unijní diplomacie, který se objevil na začátku měsíce, byl vágní a neobsahoval organizační strukturu (EurActiv 5.3.2010).

Jen několik hodin poté, co včera baronka Ashton zveřejnila jeho již mnohem propracovanější verzi, zvedla se proti němu další vlna kritiky v Evropském parlamentu. Skupina europoslanců z různých frakcí vydala prohlášení, ve kterém dokument označila za nepřijatelný.

„Navrhovaná struktura se všemocným generálním tajemníkem a dvojící jeho zástupců neposkytuje politicky legitimní zástupce, které vysoká představitelka potřebuje, aby mohla řádně vykonávat svou práci,“ uvádí se ve stanovisku, které svým podpisem posvětil již zmiňovaný Elmar Brok, dále také Guy Verhofstadt (ALDE), Hannes Swoboda (S&D) a dva poslanci z frakce zelených (Zelení/EFA) Rebecca Harms a Daniel Cohn-Bendit.

„To, co potřebujeme, jsou dva političtí zástupci, kteří budou z jejího (Asthon) pověření jednat s Parlamentem a partnery ze třetích zemí,“ řekl Brok.

„Recept na nesourodost“

Zákonodárci odsoudili návrh baronky Ashton především za to, že se nedostatečně věnuje jejich instituci a to i přesto, že v posledních týdnech mezi nimi a šéfkou unijní diplomacie probíhaly intenzivní debaty.

„Návrh potřebuje podstatné změny, v opačném případě nebude Evropský parlament schopný pokročit v požadovaných úpravách ohledně personálu a finanční regulace,“ varovali poslanci. Finanční a personální části plánu totiž potřebují schválení ze strany Parlamentu.

Další kritika se zaměřila na to, co europoslanci označili za „umělé rozdělení části pravomocí mezi EEAS a Evropskou komisi v oblasti rozvojové politiky“. Lady Ashton tak podle nich přišla s „receptem na nesourodost.“

Návrh „evropské ministryně zahraničí“ totiž předpokládá, že eurokomisař pro rozvoj (Andris Piebalgs), který má na starosti několikamiliardový rozpočet, a jeho kolega zodpovědný za Evropskou sousedskou politiku (Štefan Füle) budou spolupracovat.

„S ohledem na Evropský rozvojový fond a (EDF) a Nástroj pro rozvojovou spolupráci (DCI) by měly být všechny návrhy připraveny relevantními službami v EEAS a v Komisi pod přímým dohledem a vedením komisaře, který je zodpovědný za rozvojovou politiku. Poté by byly v jednotné formě schváleny vysokou představitelkou a předány Evropské komisi,“ stojí v návrhu Ashton. Podobné ustanovení platí i o sousedské politice EU.

Zachovejte geografickou rovnováhu

Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek v reakci na zveřejnění návrhu Ashton uvedl, že „lituje“, že dokument nepřihlédl k některým požadavkům, které jsou pro Evropský parlament klíčové. Buzek také vyjádřil naději, že v EEAS bude zohledněna geografická rovnováha. Narážel tak na obavy, se kterými nedávno vystoupily některé nové členské země (EurActiv 12.3.2010).

„V otázce personálu silně doufám, že bude zachována geografická rovnováha,“ prohlásil předseda europarlamentu, podle kterého je to v zájmu všech členských zemí – ať leží v jižní či severní Evropě.